Francie ponese vinu za případný nový konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem, říká ázerbájdžánský prezident, poté co Francie poskytla zbraně

Přidat na Seznam.cz

Ázerbájdžán – Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že Francie ponese vinu za případný nový konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem poté, co Paříž minulý týden slíbila dodat Arménii vojenské vybavení.

„Poskytnutí zbraní Arménii ze strany Francie bylo přístupem, který nesloužil míru, ale měl za cíl rozdmýchat nový konflikt, a pokud dojde k jakémukoli novému konfliktu v regionu, Francie bude zodpovědná za jeho vyvolání,“ uvádí se v ázerbájdžánském rozhovoru mezi Alijevem a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.

Alijev rovněž obvinil Francii z neúčasti na summitu Evropského politického společenství, který se konal minulý týden ve španělské Granadě a měl se zabývat konfliktem s Arménií, uvádí deník Daily Sabah.

Koncem září Ázerbájdžán vyhlásil vítězství po bleskové vojenské ofenzívě v enklávě Náhorní Karabach, která donutila asi 100 000 etnických Arménů žijících v tomto separatistickém regionu odejít do exilu. Minulý týden Baku oficiálně zrušilo Náhorní Karabach.

Francie a Arménie mají dlouhodobě silné diplomatické vztahy a Francie hostí početnou arménskou populaci. V roce 2001 byla Paříž mezi prvními západními hlavními městy, která uznala arménskou genocidu, dvě desetiletí před Spojenými státy.

Michel uvedl, že „vyjádřil závazek EU k procesu normalizace arménsko-ázerbájdžánské situace“. Cílem hovoru byla podle Michela příprava na arménsko-ázerbájdžánské setkání, které se má konat koncem tohoto měsíce v Bruselu.

Francouzské ministerstvo zahraničí zatím neodpovědělo, uvádí deník Politico.

zdroj: Daily Sabah, Politico