Firmy z EU vyváží zakázané pesticidy do Brazílie. Brazilské firmy produkty dodávají zpět do EU, třeba do Nestlé

Přidat na Seznam.cz

Společnost BASF je mezi firmami, které prodávají chemikálie cukrovarnickému průmyslu navzdory souvislostem s riziky pro lidské zdraví. Vyšetřování odhalilo, že pesticidy zakázané v EU kvůli jejich spojitosti s riziky pro lidské zdraví jsou vyváženy a používány na farmách v Brazílii, které dodávají společnosti Nestlé.

Evropa je domovem některých největších a nejziskovějších chemických společností na světě, včetně švýcarské Syngenty a německých nadnárodních společností BASF a Bayer. Řadu pesticidů a fungicidů, které vyrábějí, však evropští zdravotníci zakázali poté, co byly spojeny s rakovinou, reprodukčními problémy a neurodegenerativními onemocněními.

Podle nového šetření se i přes zákaz v EU látky stále vyvážejí do Brazílie, kde se používají na farmách zásobujících mezinárodní trh s cukrem, píše deník The Guardian.

Dokumenty brazilského ministerstva zemědělství získané na základě žádosti o svobodný přístup k informacím odhalují, že fungicid vyrobený společností BASF na bázi epoxikonazolu, chemické látky zakázané v EU, byl postříkán na dvou cukrových plantážích, které zásobují společnost Nestlé.

Marcos Orellana, zvláštní zpravodaj OSN pro toxické látky a lidská práva, označil pokračující vývoz těchto chemických látek společnostmi z EU za odpornou praxi a vyzval EU, aby zavedla zákaz. Je nezbytné zajistit, aby společnosti dodržovaly mezinárodní normy na ochranu lidského zdraví a životního prostředí, píše deník BNN.

Společnosti Bayer a BASF tvrdí, že všechny jejich výrobky jsou bezpečné pro člověka i životní prostředí.

zdroj: The Guardian, BNN