Falšování, ignorace pozorovatelů a nezákonná manipulace s lístky. Volební pozorovatelé promluvili o průběhu ruských voleb

Přidat na Seznam.cz

Představitelé západních zemí již dříve odsoudili prezidentské volby v Rusku a označili je za nesvobodné, neférové a nedemokratické. Deník Moscow Times nyní přichází se svědectvími volebních pozorovatelů, kteří byli svědky falšování výsledků voleb, ignorace, případně neoprávněné manipulace s hlasovacími lístky.

Více než tucet volebních pozorovatelů, kteří hovořili pro The Moscow Times, informovalo o rozsáhlých volebních přestupcích v ruském prezidentském klání v roce 2024. Vzhledem k tomu, že volební úředníci uvedli, že 87,28 % hlasů získal silák Kremlu, může Putin nyní tvrdit, že ho národ plně podporuje jako prezidenta, stejně jako jeho válku s Ukrajinou.

Deník Novaya Gazeta Europe ovšem tvrdí, že volební komise přidala Putinovi zhruba polovinu hlasů. Podle vyjádření tohoto portálu získal Putin podvodem nejméně 31,6 milionu hlasů. Ruská ústřední volební komise, která čtvrtek oznámila konečné výsledky prezidentských voleb a oficiálně oznámila drtivé vítězství Vladimira Putina, ale odmítá jakákoliv tvrzení o podvodech.

Jeho vítězství označila za historické, přičemž odmítla jakýkoli druh podvodu. Putin, který je u moci čtvrt století, zvítězil s 87,28 % a získal 76 277 708 (87,28 %) hlasů. Na tiskové konferenci to uvedla předsedkyně komise Ella Pamfilová. Její detailnější vyjádření bylo zveřejněno na portálu Vedomosti.

Server The Moscow Times mluvil se 17 lidmi, kteří se zúčastnili voleb jako pozorovatelé. A pouze jeden z nich uvedl, že nečelil žádnému druhu nátlaku a že mu nebylo zakázáno kontrolovat průběh hlasování a sčítání hlasů. Ostatní se ale podělili s tím, jak volební komise falšovala volební výsledky.

Falšování

Poté, co volební komise spočítala hlasovací lístky a domluvila se na výsledcích, je odmítla zapsat ihned. Poté zfalšovala výsledky v konečném sčítání, přičemž ignorovala pozorovatele, kteří byli přítomni ve volební místnosti a kteří měli právo výsledky zkontrolovat. Takto probíhalo sčítání hlasů v moskevské volební místnosti č. 205, kde jako pozorovatel působil Artyom Guselnikov. Podle jeho slov bylo přidáno 152 hlasů pro Putina a 37 hlasů bylo odebráno Davankovovi.

S podobnými zkušenostmi se podělila také pozorovatelka Alyona, která si nepřála, aby bylo uvedeno její příjmení. Ta říká, že asi po dvou hodinách, kdy byly hlasy sečteny, změnila komise výsledky, přidala hlasy pro Putina a ukradla hlasy Davankovovi.

Podle ní bylo ve volební místnosti, kde byla pozorovatelkou, Davankovovi odebráno 70 hlasů a 88 hlasů bylo přidáno Putinovi. Kvůli falšování výsledků voleb dokonce dvakrát volala policii. Žádná se ale nedostavila.

V podobném duchu se vyjadřovali i další svědci. Nejméně pět volebních pozorovatelů z Petrohradu a tři z Moskevské oblasti přitom řekli listu The Moscow Times, že členové jejich místních volebních komisí záměrně manipulovali s výsledky nebo zapisovali omylem nesprávné výsledky.

Porušení zákona

Další tři pozorovatelé z Petrohradu a Moskevské oblasti uvedli, že i když nebyli svědky přímého falšování nebo naplňování hlasovacích lístků, stále zpochybňovali výsledky svých volebních místností kvůli procedurálním porušením. Konkrétně bylo pozorovatelům zakázáno kontrolovat otvírání obálek, případně byli omezeni v možnostech kontroly sčítání hlasů.

Jedna pozorovatelka z Petrohradu, která požádala o anonymitu, uvedla, že si všimla, že hlasovací lístky uložené přes noc v zamčeném trezoru byly zřejmě přesunuty, když byl trezor v poslední den hlasování otevřen. Když porovnala fotografie sejfu ze soboty a neděle a požádala komisi, aby vysvětlila rozdílné umístění hlasovacích lístků. Ta ji ale ignorovala.

Tlak a mezery v zákonech

Někteří z dotázaných uvedli menší porušení pravidel a také to, že na ně byl vyvíjen tlak. Například byli členy komise nuceni zůstat na jednom místě ve svých volebních místnostech, což ztěžovalo sledování hlasování. Nebo byli při otevírání pytlů s hlasovacími lístky bez zjevného důvodu vyvedeni z volební místnosti. Jiní zmiňovali i to, že jim členové komise vyhrožovali, když se snažili monitorovat jejich práci.

Nejméně čtyři pozorovatelé, kteří hovořili pro The Moscow Times, si také stěžovali, že členům volební komise chybí znalosti o ruských volebních zákonech.

„Většina chyb nebyla způsobena nějakým hypotetickým nařízením shora, ale spíše naprostou neopatrností členů komise. To není zlý úmysl, je to neprofesionalita,“ uvedl pozorovatelka z Petrohradu s tím, že na její stanici došlo k záměně kandidátů. „Počet hlasů byl správný, ale byly uvedeny pod špatnými jmény,“ řekla s tím, že podá stížnost na to, že během sčítání nastala chyba.

Zdroj: Moscow Times, Novaya Gazeta Europe, Vedomosti