Evropští spojenci Izraele naléhají na příměří. Tlak předních evropských diplomatů přišel před návštěvou amerického ministra obrany Lloyda Austina

Přidat na Seznam.cz

Izrael – Někteří z nejbližších evropských spojenců Izraele v neděli naléhali na zastavení palby ve válce s Hamásem, čímž zdůraznili rostoucí mezinárodní znepokojení nad ničivým dopadem konfliktu na civilní obyvatelstvo Gazy.

Soustředěný tlak předních evropských diplomatů přichází před pondělní návštěvou amerického ministra obrany Lloyda Austina v Izraeli, který by měl rovněž vyvinout tlak na izraelské představitele, aby ukončili nejintenzivnější fázi války a přešli k cílenější strategii proti Hamásu.

Západní spojenci Izraele stále častěji vyjadřují znepokojení nad civilními oběťmi a masovým vysídlením 1,9 milionu Palestinců, což je téměř 85 % obyvatel Gazy, ačkoli USA svému blízkému spojenci nadále poskytují životně důležitou vojenskou a diplomatickou podporu.

Britský ministr zahraničí David Cameron a německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková vyzvali k příměří a uvedli, že „bylo zabito příliš mnoho civilistů. Izraelská vláda by se měla více snažit dostatečně rozlišovat mezi teroristy a civilisty a zajistit, aby její kampaň byla zaměřena na vůdce a operativce Hamásu.“

„Izrael tuto válku nevyhraje, pokud jeho operace zničí vyhlídky na mírové soužití s Palestinci,“ uvedli. Příměří by podle nich mělo být uzavřeno co nejdříve, ale zároveň uvedli, že musí být „udržitelné“. Na tiskové konferenci se svým izraelským protějškem v Tel Avivu v neděli francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová rovněž prosazovala příměří, uvádí deník ABC News.

„Je nezbytné okamžité příměří, aby bylo dosaženo propuštění rukojmích, aby byl umožněn přístup a dodávky většího množství humanitární pomoci trpícímu civilnímu obyvatelstvu Gazy a aby se vlastně pokročilo směrem k humanitárnímu příměří a začátku politického řešení,“ řekla.

Británie již dříve vyzvala k „humanitární pauze“ v konfliktu, ale zastavila se u výzvy k okamžitému zastavení palby. Minulý týden se zdržela hlasování, když Valné shromáždění OSN drtivou většinou hlasovalo pro příměří. Francie i Německo výzvu k příměří v OSN podpořily a francouzský prezident Emmanuel Macron na začátku listopadu prohlásil, že Izrael nemůže bojovat proti terorismu zabíjením nevinných lidí.

Zvýšení diplomatického tlaku přichází v době, kdy na domácí scéně pravděpodobně také sílí volání po obnovení jednání s Hamásem poté, co armáda v pátek zabila tři izraelské rukojmí.

Letecká a pozemní válka srovnala se zemí rozsáhlé oblasti na severu Gazy a vyhnala většinu obyvatel do jižní části obléhaného území, kde se mnozí tísní v přeplněných přístřešcích a stanových táborech. Podle ministerstva zdravotnictví na území ovládaném Hamásem zabila ofenzíva více než 18 700 Palestinců. Ministerstvo nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky.

Izrael pokračuje v úderech, které označuje za cíle militantů ve všech částech Gazy. Slíbil, že bude v operacích pokračovat, dokud nezlikviduje Hamás. Izrael rovněž slíbil, že vrátí přibližně 129 rukojmích, kteří jsou stále drženi v Gaze, uvádí deník Galv News.

zdroj: Galv News, ABC News