Evropská unie projednává nový sankční mechanismus zaměřený na třetí země, které pomáhají v dodávkách Rusku

Přidat na Seznam.cz

EU rovněž usiluje o opatření a zákaz mnoha druhů zboží, které prochází přes Rusko. Evropská unie diskutuje o novém sankčním mechanismu, který by se zaměřil na třetí země, o nichž se domnívá, že nedělají dost pro to, aby zabránily Rusku obcházet sankce, zejména ty, které nedokážou vysvětlit prudký nárůst obchodu s klíčovým zbožím nebo technologiemi.

Hlavním cílem tohoto nástroje by bylo odradit země od pomoci Rusku a zasáhnout proti obchodním kanálům. Cílem bloku je také rozšířit rozsah několika stávajících exportních opatření a zakázat tranzit mnoha zboží přes Rusko, píše Bloomberg.

Sankční balíček, 11. EU od února 2022, se většinou zaměří na odstranění mezer v již přijatých opatřeních a také na posílení schopnosti bloku prosazovat svá omezení. Je to reakce na to, jak byla Moskva dosud schopna odebírat četné sankcionované zboží prostřednictvím třetích zemí.

Pokud mechanismus schválí národní vlády, rozhodnutí o tom, které země a zboží budou na seznam zařazeny, by členské státy přijímaly jednomyslně. Je nepravděpodobné, že by se opatření zpočátku zaměřila na Čínu, ale soustředila by se především na země ve střední Asii a bezprostřední sousedy Ruska.

EU rovněž usiluje o rozšíření stávajících zákazů na automobily, špičkové technologie, které Rusko používalo na Ukrajině, průmyslové zboží a železo a ocel, jakož i zpracované výrobky, které používají sankcionované kovy. Zákazy zboží by se mohly rozšířit i na práva duševního vlastnictví a licence vydané k výrobě těchto položek, píše deník Hindustant Times.

Přijetí sankcí EU vyžaduje podporu všech členských států. Cílem bloku je dokončit opatření před summitem skupiny G7 koncem tohoto měsíce a očekává se, že členské státy budou o návrzích diskutovat v nadcházejících dnech.

zdroj: Hindustant Times, Bloomberg