Evropou se šíří komár přenášející nebezpečné nemoci. Zasáhl i sousední Slovensko, případů stále přibývá

Přidat na Seznam.cz

Komáři, kteří přenášejí viry jako dengue a chikungunya, se přestěhovali do nových částí Evropy, což zvyšuje riziko onemocnění, varují špičkoví odborníci. Evropští vědci tvrdí, že častější vlny veder a záplav a delší a teplejší léta pro ně vytvořily příznivější podmínky.

Zpráva Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) sleduje šíření různých druhů komárů, které mohou přenášet na lidi řadu různých virů. Patří mezi ně horečka dengue a Zika – které mohou způsobit řadu příznaků, jako jsou horečky a bolesti svalů, uvádí BBC.

Zpráva ECDC uvádí, že komár Aedes albopictus (známý tím, že přenáší horečku dengue a chikungunya) se „usadil“ ve 13 zemích Evropy, což znamená, že si vytvořil soběstačnou populaci, která se rozmnožuje – ve srovnání s osmi evropskými zeměmi před deseti lety.

Mezitím se v loňském roce na Kypru usadila Aedes aegypti, která může šířit nemoci jako žlutá zimnice, Zika a západonilský virus, a vědci varují, že se může nadále šířit do dalších zemí.

Loňský rok bylo zaznamenáno 1 133 případů viru západonilské horečky a 92 úmrtí, přičemž většina případů byla získána v Evropě – nejvíce od vrcholu přibližně 1 548 případů v roce 2018. Případy byly hlášeny v Itálii, Řecku, Rumunsku, Německu, Maďarsku, Chorvatsku, Rakousku, Francii, Španělsku, Slovensku a Bulharsku.

V kontinentální Evropě bylo zaznamenáno 71 případů lokálně získané horečky dengue – což odpovídá celkovému počtu hlášenému v letech 2010 až 2021

„V posledních letech jsme byli svědky geografického rozšíření invazních druhů komárů do dříve nezasažených oblastí v EU. Pokud to bude pokračovat, můžeme očekávat další případy a možná i úmrtí na nemoci, jako je dengue, chikungunya a západonilská horečka.“ uvedla Andrea Ammon, ředitelka ECDC.

Zika se šíří komárem Aedes aegypti, který je nejaktivnější během dne. Odborníci doporučují eliminovat stojaté vodní zdroje, kde se množí komáři, a používat ekologické larvicidy spolu se zvýšením povědomí o osobních opatřeních, která mohou lidé přijmout, aby se ochránili.

Dengue (rozšířená komáry, kteří koušou během dne) může způsobit horečku, silnou bolest hlavy, bolest za očima, bolest svalů a kloubů a skvrnitou vyrážku.

Počet případů na celém světě v posledních desetiletích vzrostl. Je rozšířený ve více než 100 zemích Afriky, Ameriky, jižní a jihovýchodní Asie a západního Pacifiku.

Většina případů západonilského viru nezpůsobuje příznaky, ale když lidé onemocní, virus může způsobit bolesti hlavy, silnou únavu, bolesti svalů, zvracení, vyrážky a bolesti očí, uvádí deník Medical News.

Starší lidé a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou vystaveni vyššímu riziku formy onemocnění, která postihuje mozek a může být smrtelná.

Nejčastějšími příznaky viru chikungunya jsou horečka a bolesti kloubů, vedle bolesti hlavy, bolesti svalů a vyrážky.

zdroj: BBC, Medical News