„Evropa není dost silná na to, aby se sama postavila Rusku,“ prohlásila finská premiérka. Co musí Evropa udělat, aby odolala případnému ruskému útoku?

Přidat na Seznam.cz

Sanna Marin uvedla, že Putinův útok na Ukrajinu odhalil slabiny Evropy a strategické chyby, kterých se ve vztahu k Rusku dopustila, informuje finský deník Yle.

„Musím k vám být upřímná. Brutálně upřímná. Evropa teď není dost silná. Bez Spojených států bychom měli velké problémy,“ řekla v projevu na Lowyho institutu v Sydney. Dodala, že Ukrajina musí dostat vše, co je třeba, aby vyhrála válku.

Také podotkla, že Evropa měla daleko dříve naslouchat pobaltským a polským spojencům, kteří před ruským nebezpečím varovali. Podle premiérky Ukrajina dosud obdržela od Spojených států nejvíce vojenské, ekonomické a humanitární pomoci. Evropa by podle ní měla posílit například obranný průmysl, uvedl deník The Guardian. Zároveň také vyzdvihuje nutnost spolupráce mezi demokratickými zeměmi.

„Musíme se ujistit, že posílíme i evropskou obranu, abychom si pak mohli poradit v různých situacích,“ řekla. Rovněž varovala před naivitou ve vztahu k Číně. Uvedla, že země jako Austrálie a Finsko by měly snížit svou závislost na autoritářských státech, hlavně v oblastech výroby energie a technologií.

Zdroje: Yle,fi, The Guardian, redakce