Euro 7: Evropská komise všechny obelhala, změna pohřbí evropský automobilový průmysl, tvrdí Andrej Babiš

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie během předsednictví České republiky odsouhlasila kontroverzní zákaz prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035. To vyvolalo spor mezi evropskými zeměmi, které se najednou začaly stavět proti návrhu, jak jsme psali už dříve. Spor nakonec urovnalo Německo, jak se pochlubil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Odporující ministry uspokojila výjimka, která však rozlítila expremiéra Andreje Babiše.

Úplný zákaz automobilů se spalovacími motory by pro mnoho zemí znamenal těžkou ekonomickou ránu. Proto se proti návrhů zvedly hlasy zástupců Německa, Česka, ale také Itálie a Polsko.

Nakonec byl nalezen kompromis – auta na spalovací motory zakázaná nebudou, ale budou muset tankovat syntetická paliva, informuje server iDnes.cz. Jde o uměle vytvořené pohonné hmoty, které neobsahují ropu.

Ekonomická katastrofa

Na to ale zaútočil bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Ministři schválili ÚPLNÝ konec spalovacích motorů,“ napsal a naznačil tak, že klička, která dovolí spalovacím motorům i nadále existovat, pokud budou používat syntetická paliva, je pouze ukolébavkou, která má uchlácholit odpůrce zákazu.

„Evropská komise tou výjimkou jen všechny obelhala, syntetická paliva v Evropě nikdo nevyrábí,“ pokračoval Babiš a dodal, že taková paliva existují jen v laboratořích. Jejich výroba by podle něj byla energeticky a finančně extrémně náročná, proto litr takového syntetického paliva stojí 247 korun.

Změna názoru?

V rozhodnutí evropských ministrů, kteří se kromě Polska jednohlasně shodli na nynějším znění návrhu o zákazu aut se spalovacími motory, vidí Babiš ekonomickou katastrofu pro Českou republiku.

Zákaz podle Babiše pohřbí český a evropský automobilový průmysl i celou ekonomiku Česka. „Tohle je konkrétní výsledek českého předsednictví a vlády Petra Fialy,“ dodal bývalý premiér a odkázal tak na to, že návrh v původním znění byl přijat právě během předsednictví země, která se proti návrhu nakonec postavila. Tou zemí byla Česká republika.

Zdroj: Frans Timmermans, iDnes.cz, Andrej Babiš