EU ruší omezení dovozu potravin po jaderné havárii ve Fukušimě. Japonsko ale stále musí sledovat hladinu radioaktivity

Přidat na Seznam.cz

Předsedkyně von der Leyenová na summitu EU-Japonsko oznámila, že Komise ruší omezení dovozu potravin po jaderné havárii ve Fukušimě. Zrušení opatření vyplývá z pozitivních výsledků kontrol produktů provedených japonskými orgány a členskými státy.

Krátce po nehodě přijala EU nezbytná opatření na ochranu lidského zdraví před možnou radioaktivní kontaminací z potravin a krmiv dovážených z Japonska a uložila důkladné předexportní testování potravinářských výrobků na radioaktivitu, uvádí deník Europa.

Od přijetí těchto omezení v roce 2011 byla opatření přezkoumávána Komisí každý druhý rok a byla postupně uvolňována. Poslední přezkum se uskutečnil v září 2021 a omezil omezení předexportních testů na volně rostoucí houby, některé druhy ryb a volně rostoucí rostliny.

Od června 2011 platí v EU pro potraviny z Japonska přísné maximální množství 100 Bq/kg. Toto maximum bylo vždy plně dodržováno, což dokazuje účinnost japonských kontrolních a monitorovacích systémů.

Nyní, když byla omezení plně zrušena, je však důležité, aby japonská vláda nadále sledovala domácí produkci na radioaktivitu. To zahrnuje zejména ryby a mořské řasy z blízkosti místa úniku kontaminované chladicí vody. Měly by být monitorovány na přítomnost radionuklidů, včetně tritia. Je také důležité, aby japonská vláda zveřejnila všechny výsledky.

Členské státy schválily nařízení o zrušení omezení, které přijala Komise.

Oznámení von der Leyenové přišlo ve čtvrtek po 29. summitu EU-Japonsko v Bruselu, kde se japonský premiér Fumio Kishida setkal s ní a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, uvádí deník Euro News.

„Přijali jsme toto rozhodnutí na základě vědeckých poznatků a důkazů a na základě hodnocení Mezinárodní agentury pro atomovou energii a také jsme se dohodli, že v průběhu tohoto roku vyřešíme několik dalších obchodních problémů, zejména přístup pro naše zemědělské produkty na japonský trh,“ řekl novinářům předseda Komise.

zdroj: Europa, Euro News