EU odmítá ukrajinský zákaz obilí ze strany Polska a Maďarska

Přidat na Seznam.cz

Evropská komise odmítla zákazy zavedené Polskem a Maďarskem na dovoz ukrajinského obilí. Obě země uvedly, že opatření jsou nezbytná k ochraně jejich zemědělského sektoru před levným dovozem. Zákaz se týká obilí, mléčných výrobků, cukru, ovoce, zeleniny a masa a bude platit do konce června.

Komise uvedla, že není na jednotlivých členských státech, aby dělaly obchodní politiku. I když Komise uvedla, že jednostranné kroky nebudou tolerovány, zatím neupřesnila, jaká opatření proti Polsku a Maďarsku podnikne. „V tak náročných časech je klíčové koordinovat a sladit všechna rozhodnutí v rámci EU,“ uvedl její mluvčí v nedělním prohlášení, píše BBC.

Většina ukrajinského obilí se vyváží přes Černé moře, ale loňská ruská invaze narušila exportní trasy a vedla k tomu, že velké množství obilí skončilo ve střední Evropě. Dohoda s Ruskem, zprostředkovaná OSN a Tureckem, umožňuje Ukrajině pokračovat ve vývozu po moři – Ukrajina však Rusko obviňuje ze zpomalení procesu příliš horlivými kontrolami.

Polsko a Maďarsko tento krok oznámily v sobotu. Rozhodnutí přišlo po stížnostech místních zemědělců, kteří uvedli, že jsou podhodnocováni levnějším ukrajinským obilím, které zaplavuje jejich trhy.

V neděli polský ministr hospodářského rozvoje a technologií Waldemar Buda upřesnil, že zákaz se vztahuje na zboží v tranzitu i na zboží, které zůstává v Polsku. Vyzval k jednání s Ukrajinou o vytvoření systému, který by zajistil, že vývoz projde Polskem a neskončí na místním trhu. Podle Ukrajiny je tento krok v rozporu s dvoustrannými obchodními dohodami.

V prohlášení ukrajinského ministerstva zemědělství se uvádí, že Ukrajina „měla vždy pochopení pro situaci v polském zemědělském sektoru a pohotově reagovala na různé výzvy“.

V současné době jednostranné drastické kroky pozitivní řešení situace neurychlí,“ dodalo.

V pondělí se mají v Polsku sejít ministři Polska a Ukrajiny, aby o problému jednali, píše Euro News.

zdroj: BBC, Euro News