EU musí čelit dědictví kolonialismu a podporovat odškodnění, říkají europoslanci. Měly by se revidovat učebnice v celé Evropě

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie by měla urychleně řešit a zvrátit trvalé dopady evropského kolonialismu a podpořit program odškodnění, který by napravil přetrvávající nespravedlnosti, uvádí se v návrhu usnesení, které bude předloženo výboru Evropského parlamentu pro rozvoj.

Návrh usnesení konstatuje, že EU nevyvinula žádné společné úsilí k uznání, řešení a nápravě trvalých dopadů evropského kolonialismu na sociální a mezinárodní nerovnosti, a vyzývá k vytvoření stálého fóra EU pro spravedlnost.

Prezentace představuje první formální pokus o prosazení odškodnění za otroctví a kolonialismus do agendy EU. Tyto předběžné diskuse mezi poslanci parlamentu jsou reakcí na rostoucí požadavky, aby vyspělé země odškodnily otroctví. Minulý měsíc se Africká unie dohodla, že se připojí ke karibským národům a vytvoří „jednotnou frontu“, jejímž cílem je přesvědčit evropské národy, aby zaplatily za historické masové zločiny, uvádí deník The Africa.

V návrhu rezoluce se uvádí, že mnoho bývalých evropských kolonií – včetně těch v Karibiku, Africe a Latinské Americe – stále trpí sociálně, ekonomicky a ekologicky kvůli dědictví kolonialismu, zotročování, apartheidu a genocidy. Evropský kolonialismus byl založen na rasové diskriminaci a násilí, což má i nadále hluboké dopady na sociální a globální nerovnosti – včetně rasových nerovností v rámci jednotlivých zemí i mezi nimi, uvádí se v dokumentu.

Kolonizátorské země podle rezoluce nejvíce přispěly k emisím skleníkových plynů, globálnímu oteplování, klimatické krizi a zhoršování životního prostředí, zatímco rozvojové země jsou jejich dopady postiženy více.

Usnesení neobsahuje žádné podrobnosti o tom, jakou formu by měla reparační spravedlnost mít, ale vyzývá Evropskou komisi, aby zadala a zveřejnila zprávu o tom, jak může EU lépe uznat a řešit historii a dědictví evropského kolonialismu.

Michael McEachrane, zpravodaj stálého fóra OSN pro lidi afrického původu, který se podílel na organizaci společné akce Evropské komise a Evropského parlamentu, jež se konala v úterý na počest zrušení otroctví, uvedl: „Žádné historické období nemělo tak zásadní vliv na utváření světa a jeho společenského a mezinárodního uspořádání jako 500 let evropského kolonialismu a imperialismu. Do 30. let 20. století bylo téměř 90 % světa kolonizováno evropskými zeměmi. Zamysleme se nad tím, jak formoval převážně extraktivní vztah vyspělých zemí k rozvojovým zemím.“

Dodal, že EU má odpovědnost za to, aby prokázala vedoucí úlohu při zahájení reparačních procesů, včetně klimatické spravedlnosti, vzhledem k tomu, že rozvojové země, které tvoří 80 % světové populace, přispěly k nyní rychle se stupňující klimatické a environmentální krizi nejméně, ale jsou jí nejvíce postižen“.

Pierrette Herzberger-Fofana, německá europoslankyně za Zelené a Evropskou svobodnou alianci, předloží ve čtvrtek návrh rezoluce výboru Evropského parlamentu pro rozvoj a doufá, že v nadcházejících týdnech bude návrh předložen Evropskému parlamentu jako mimořádná rezoluce.

Řekla, že lepší pochopení kořenů evropského rasismu by podpořilo nuancovanější chápání problematiky migrace, a dodala, že je třeba revidovat učebnice v celé Evropě, aby školáci lépe porozuměli obchodu s otroky a kolonialismu, uvádí deník The Guardian.

Začátkem tohoto roku vydala EU společné prohlášení s vedoucími představiteli Společenství latinskoamerických a karibských států (Celac), v němž uznala, že otrokářská minulost Evropy způsobila nevýslovné utrpení milionům lidí, a navrhla potřebu odškodnění za to, co označila za zločin proti lidskosti. Prohlášení uznalo, že otroctví a obchod s otroky, včetně transatlantického obchodu s otroky, byly děsivými tragédiemi v dějinách lidstva nejen kvůli jejich odpornému barbarství, ale také z hlediska jejich rozsahu.

zdroj: The Africa, The Guardian