Elon Musk stáhl žalobu poté, co OpenAI zveřejnila jeho e-maily

Přidat na Seznam.cz

Právníci Elona Muska v úterý navrhli zamítnutí žaloby miliardáře proti OpenAI a generálnímu řediteli Samu Altmanovi, čímž ukončili několikaměsíční právní bitvu mezi spoluzakladateli startupu umělé inteligence.

Musk, který OpenAI spoluzaložil v roce 2015, zažaloval společnost v únoru a obvinil tvůrce umělé inteligence ChatGPT, že opustil své původní neziskové poslání a některé ze svých nejpokročilejších technologií umělé inteligence vyhradil pro soukromé zákazníky. Žaloba požadovala soudní proces s porotou a aby společnost, Altman a spoluzakladatel a prezident Greg Brockman vrátili veškerý zisk, který z podnikání získali, píše CNN.

Společnost OpenAI se však proti Muskovým nárokům rychle ohradila, označila je za „nesouvislé“ a „neseriózní“ a v soudním podání uvedla, že by případ měl být zamítnut. Společnost také zveřejnila příspěvek na blogu, který obsahoval několik Muskových e-mailů z počátků OpenAI. Zdálo se, že z těchto e-mailů vyplývá, že Musk uznává, že společnost potřebuje vydělat velké částky peněz, aby mohla financovat výpočetní zdroje potřebné k naplnění svých ambicí v oblasti umělé inteligence, což je v rozporu s tvrzeními v žalobě, že OpenAI neoprávněně usiluje o zisk.

Muskovi právníci v úterním podání neuvedli důvod své žádosti o stažení žaloby. Na středu bylo naplánováno slyšení týkající se návrhu společnosti OpenAI na zamítnutí žaloby.

K upuštění od žaloby došlo také den poté, co Musk na své sociální síti X zveřejnil řadu příspěvků kritizujících OpenAI a její nakládání s uživatelskými daty poté, co společnost Apple oznámila partnerství, které na základě dobrovolné volby integruje ChatGPT s digitální osobní asistentkou Siri.

Právní bitva mezi Muskem a společností OpenAI představovala rozdílné představy o tom, jak by měl být spravován ChatGPT, jehož hodnota rychle vzrostla a který se stal lídrem v rozvíjejícím se prostoru umělé inteligence, který mnozí považují za budoucnost technologií.

Zdroj: CNN Business, The Verge