Dva potápěči u pobřeží Sardinie objevili až 50 000 starověkých římských mincí

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Potápěči objevili v moři poblíž severovýchodního pobřeží Sardinie až 50 000 římských mincí. Mince pocházejí z počátku 4. století n. l. a jedná se převážně o bronzový typ follis vyrobený podle římské tradice. Termín „follis“ v latině označuje váček, obvykle vyrobený z kůže, a historické záznamy naznačují, že ve starověku se tímto termínem označoval zapečetěný váček s určitým množstvím peněz.

Follisové mince byly zavedeny v době vydání Ediktu o maximálních cenách, což byla Diokleciánova mincovní reforma, jejímž cílem bylo stabilizovat mince Římské říše, které byly znehodnoceny četnými císaři a uzurpátory, kteří razili vlastní mince, uvádí deník The Guardian.

V oznámení italského ministerstva kultury se uvádí, že nález učinili potápěči na mělčině poblíž sardinského pobřeží, kteří o něm informovali úřady ze superintendence pro archeologii. Podle odhadu založeného na celkové hmotnosti se počet bronzových mincí pohybuje mezi 30 000 a 50 000 kusy, které byly popsány jako „ve výjimečném a vzácném stavu zachování“. Chronologická analýza klade časové zařazení mincí do období mezi roky 324 n. l. (ražba mincí Licinia) a 340 n. l. (ražba mincí Konstantina Velikého).

„Restaurátorské a konzervační zásahy na nalezených mincích a materiálech nám umožní rozšířit a prohloubit naše znalosti o kontextu nálezů, z nichž lze ještě vytěžit mnoho informací,“ vysvětlilo ministerstvo, uvádí deník Heritage Daily.

Poklad představuje jeden z nejvýznamnějších numismatických objevů posledních let a znovu zdůrazňuje bohatství a význam archeologického dědictví, které se ukrývá v hlubinách moří.

zdroj: The Guardian, Heritage Daily