Dva mrtví po střelbě v Bruselu

Přidat na Seznam.cz

Belgie – Policie oznámila, že v pondělí večer byli v belgickém hlavním městě Bruselu zastřeleni dva lidé. Střelec z místa činu uprchl a je stále na útěku. Prokuratura uvedla, že střelbu považuje za terorismus.

Belgický premiér později potvrdil, že oběťmi byli Švédové. V Bruselu byl zvýšen stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší. Na videu zveřejněném na sociálních sítích arabsky hovořící muž tvrdí, že útok provedl ve jménu Boha.

Muž v klipu dodal, že zabil tři lidi. Federální prokuratura potvrdila, že video viděla, ale nemůže potvrdit, že se jedná o střelce. Video a další záběry útoku ověřuje policie, informovala BBC.

Federální prokuratura v Belgii mezitím sdělila, že po střelbě na bulváru d’Ypres bylo zahájeno vyšetřování kvůli terorismu. Policie uzavřela okolní ulice včetně Boulevard du Neuvieme de Ligne.

Video ze sociálních sítí ukazuje muže ve fluorescenční bundě, jak vystupuje ze skútru ozbrojen něčím, co vypadá jako útočná puška, a poté vstupuje do nedaleké prosklené budovy.

Ke střelbě došlo kolem 19:00 místního času. Belgický premiér Alexander de Croo, napsal, že vyjádřil upřímnou soustrast švédskému premiérovi v souvislosti s dnešním otřesným útokem na švédské občany v Bruselu.

„V myšlenkách jsme s rodinami a přáteli, kteří přišli o své blízké. Jako blízcí partneři bojujeme proti terorismu společně.“ Belgie hraje v pondělí večer se Švédskem v kvalifikačním utkání na Euro 2024, i když není jasné, zda oběti byly ve městě na zápase. Belgická televizní stanice RTBF ale později po útoku přerušila vysílání zápasu, uvádí CNN.

zdroj: BBC, CNN