Dotace za půl milionu na fotbalový turnaj využili na vlastní potřeby

Přidat na Seznam.cz

Hradec Králové – Minulý týden policisté z územního odboru Hradec Králové po předchozím souhlasu státního zástupce zadrželi dva 48leté muže, kteří byli podezřelí z trestného činu dotační podvod. Oba muži byli zadrženi na Benešovsku ve dvou různých obcích poblíž svých bydlišť, uvedla Policie České republiky.

Kriminalisté jim kladou za vinu, že v roce 2020 jako předsedové dvou různých spolků, úmyslně použili prostředky získané z dotace na jiný než určený účel. Po společné domluvě o pár měsíců starší muž požádal o dotaci na fotbalový turnaj v rámci jednoho projektu pro mládež, přestože věděl, že všechny náklady byly již na tuto akci uhrazeny a nebylo tedy třeba žádné dotace.

Navíc požádal ještě o více peněz, než turnaj skutečně stál. Po obdržení půlmilionové dotace část peněz zaslal na svůj osobní účet, část své partnerce, část vybral v hotovosti a více než 2/3 zaslal na účet spolku, v kterém byl předsedou druhý obviněný muž, jako platbu faktury za zcela smyšlené položky turnaje. Jako například pronájem hřiště, úhrada lékařské služby, rozhodčích, organizační služby a úklidu areálu. Mladší z obviněných mužů poté peníze z bankovního účtu vybral a využil je blíže neznámým způsobem. 

Kvůli důvodné obavě, že by mohl starší muž působit na dosud nevyslechnuté svědky, podali policisté státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Obava ohledně ovlivňování svědků pramení z toho, že už několik osob na jeho nátlak při podání vysvětlení vypovídaly nepravdivě a v jeho prospěch.

Pokud by tyto osoby nadále vypovídaly i v pozici svědků nepravdivě, jednalo by se o trestný čin křivá výpověď, za což hrozí až 3leté vězení. Policisté mají důvodné podezření, že muž obdržel dotace na realizaci tohoto projektu ve více krajích a získané peníze v řádu několika 100tisíců využil jiným způsobem než pro deklarovaný účel.

Soudce návrh státního zástupce v pátečních odpoledních hodinách akceptoval a staršího muže do vazby poslal. Mladší muž je stíhán na svobodě.

Oběma mužům hrozí trest odnětí svobody na 1 rok až 5 let nebo peněžitý trest, přestože smlouvu o poskytnutí dotace po odhalení nesrovnalostí, které zjistila veřejnosprávní kontrola krajského úřadu, žadatel vypověděl a dotaci vrátil. O několik měsíců později byl spolek, v které byl starší muž předsedou, přejmenován a posléze na základě likvidace i vymazán z veřejného rejstříku.

zdroj: Policie České republiky