Do USA letí příští týden australská delegace. Bude lobovat za to, aby Američané upustili od potrestání Juliana Assange

Přidat na Seznam.cz

Více než 60 australských federálních politiků sepsalo veřejný dopis na podporu delegace, která poletí příští týden do USA, kde bude hledat spojence v kauze novináře Juliana Assange. Australští politici stupňují tlak na americkou vládu, aby upustila od jeho stíhání, a varuje ji před velkým a trvalým pobouřením v Austrálii a nahlodáním důvěry v americké soudnictví, pokud bude zakladatel WikiLeaks vydán do USA, píše deník The Guardian a iPortal24.

Lobbistická delegace složená z politiků napříč politickým spektrem získala otevřenou podporu 63 členů australské Sněmovny reprezentantů a Senátu. „Ať není pochyb o tom, že pokud bude Julian Assange vydán do Spojených států, v Austrálii nastane veliké pobouření s trvalými následky,“ píše se v dopise.

Autoři dopisu píšou, že jsou „rozhodně toho názoru, že stíhání a uvěznění australského občana Juliana Assange musí skončit“. Tato záležitost se podle nich táhne více než deset let a je nesprávné, aby byl Assange dále pronásledován a byla mu odpírána svoboda.

„Neposlouží to žádnému účelu, je to nespravedlivé a my jasně říkáme – jako se očekává, že budou přátelé upřímní ke svým přátelům, že dlouhodobé pronásledování Assange nahlodává základy úcty a respektu, které cítí Australané k soudnictví Spojených států amerických,“ píše se také v dopise.

Assange zůstává ve vězení Belmarsh v Londýně, kde čelí obviněním mimo jiné podle zákona o špionáži. Obvinění souvisí se zveřejněním stovek tisíc uniklých dokumentů o válkách v Afghánistánu a Iráku a také diplomatických depeší v letech 2010 a 2011. Assange před tím našel útočiště na ekvádorské ambasádě v Londýně v roce 2012, na níž zůstal až do roku 2019. Poté co mu Ekvádor zrušil jeho status politického uprchlíka, byl zatčen britskou policií a strhla se právnická bitva o jeho vydání do USA.

Počet signatářů odráží rostoucí shodu napříč stranami v této otázce.

Zdroj: The Guardian, iPortal24