Do Ruska míří čínský ministr zahraničí. Důvodem jsou strategické bezpečnostní konzultace

Přidat na Seznam.cz

Čína – Čínský ministr zahraničí bude tento týden v Rusku jednat o bezpečnosti a do Moskvy přijede jen den poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un ukončil svou návštěvu země. Návštěva, která potrvá od pondělí do čtvrtka, bude zahrnovat „strategické bezpečnostní konzultace“ mezi Čínou a Ruskem, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Přichází poté, co severokorejský vůdce strávil šest dní v Rusku, kde si prohlédl řadu vojenských a technologických objektů včetně nejmodernějšího kosmodromu v zemi, kde se setkal s Vladimirem Putinem. Jejich rozhovory vyvolaly celosvětové obavy, že Severní Korea dodá Rusku zbraně.

Wang, nejvyšší představitel vládnoucí Komunistické strany Číny v oblasti zahraniční politiky, přijíždí do Ruska jen dva dny po jednání s americkým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem na Maltě. Washington a Peking tyto rozhovory označily za upřímné, věcné a konstruktivní, uvádí deník Independent.

Obě země se snaží stabilizovat své rozkolísané vztahy, neboť napětí mezi nimi prudce vzrostlo v důsledku jejich protichůdných názorů na řadu otázek v Evropě a východní Asii. Čína a USA se neshodují například v postoji k ruské operaci na Ukrajině. Peking tvrdí, že Západ musí brát v úvahu bezpečnostní obavy Ruska z rozšiřování NATO v Evropě.

Čína rovněž obvinila USA z prodlužování bojů na Ukrajině, protože této zemi pomohly zbraněmi a výzbrojí, o nichž administrativa Joea Bidena opakovaně prohlásila, že jsou tváří v tvář ruské agresi nezbytné. Rusko možná bude chtít Wanga informovat o podrobnostech jednání Putina a Kima. Na pořadu dne by mohly být také plány na návštěvu Vladimira Putina u Si Ťin-pchinga v Pekingu. Putin neopustil Rusko od doby, kdy na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač, uvádí BBC.

Kim opustil Rusko v neděli po slavnostním rozloučení na vlakovém nádraží v Arťomě, asi 200 km od severokorejských hranic. Během své návštěvy si Kim zajistil nabídku ruské podpory pro Severní Koreu.

Odborníci se domnívají, že Rusko na oplátku možná sleduje severokorejské zásoby desítek milionů dělostřeleckých granátů a raket. Kim prohlásil, že Severní Korea nabídne „plnou a bezpodmínečnou podporu“ Rusku v boji za obranu jeho bezpečnostních zájmů.

zdroj: Independent, BBC