Díky zneužité identitě vylákali muži z polských i českých firem stavební materiál za 43 miliónů korun

Přidat na Seznam.cz

Střední Morava – V těchto dnech krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality obvinili ze zvlášť závažného zločinu podvod dva muže ve věku 38 a 46 let pocházející ze Střední Moravy, uvedla Policie České republiky.

Muži měli po předcházející přípravě, vzájemné domluvě, po rozdělení úloh a po ujednání odměny lstivým způsobem vylákat z různých obchodních společností sídlících nejen po celé České republice ale i Polsku stavební materiál.

Vydávali se jak za smyšlené tak i za skutečně existující osoby či skutečně existující společnosti, jejichž identitu bez jejich vědomí zneužili, se záměrem získat pro sebe finanční prostředky.

Vytvořili legendu o vážném zájemci o nabízený materiál, zřídili si kontaktní e-mailové adresy a telefonní spojení, připravili listiny, které měly oslovené dodavatele materiálu přesvědčit o platební schopnosti společností, za jejichž zástupce se vydávali, a činili všechny potřebné kroky, aby svého cíle dosáhli – tedy získali materiál v požadované výši, tento neuhradili, sebe obohatili a dodavatele poškodili.

Během 7 měsíců způsobili škodu za nejméně necelých 5 miliónů korun a dále se pokusili vylákat stavební materiál za více než 43 miliónů korun.

Oběma mužům za to, že způsobili škodu velkého rozsahu, hrozí trest odnětí svobody na 5 až 10 let.

zdroj: Policie České republiky