Devítiletá Nina hledá dárce kostní dřeně. Má vzácnou formu leukémie

Přidat na Seznam.cz

Nina, devítiletá dívka z Hradce Králové, již více než tři měsíce pobývá na pediatrickém oddělení Fakultní nemocnice Motol v Praze. Její příběh začal, když začala neobvykle trpět únavou. Rodiče nejprve předpokládali, že jde o přirozený důsledek návratu do školních lavic po prázdninách. Nicméně Ninina únava nepřešla a přidaly se další symptomy, včetně oparů, stojí v úvodu sbírky na fundraisingové stránce Donio.cz.

Její otec se rozhodl vzít Ninu k lékaři. Po sérii vyšetření v nemocnici v Hradci Králové přišla zpráva, která celou rodinu šokovala: Nině byla diagnostikována akutní myeloidní leukémie (AML), což je typ rakoviny krve, který je u dětí vzácný a složitě léčitelný. Tato diagnóza byla potvrzena v Motolské nemocnici, kam byla Nina převezena.

V Motole strávila Nina již čtyři měsíce, včetně vánočních svátků, které nemohla strávit doma kvůli komplikacím spojeným s léčbou a slabým imunitním systémem. Během svého pobytu podstoupila několik chemoterapií, punkcí a dalších procedur. Bohužel se zatím nepodařilo najít účinnou léčbu, a proto je nyní kladen velký důraz na nalezení vhodného dárce kostní dřeně. Ninina teta, která má největší genetickou shodu, není ideálním dárcem, takže hledání pokračuje.

Kvůli zvýšení šancí na nalezení dárce, Ninina rodina spolupracuje s Českým registrem dárců krvetvorných buněk v IKEM, který registruje potenciální dárce do 40 let věku. Aktivně se též snaží získat dárce prostřednictvím sociálních sítí a kampaní, jako je „Daruj život“, kde se zdůrazňuje, že i přes 40 milionů registrovaných dárců na světě, pro Ninu zatím nebyl nalezen vhodný kandidát.

Kampaň vyzývá zdravé jedince ve věku 18 až 40 let, aby se připojili k registru a možná se stali „genetickým dvojčetem“ pro Ninu. Informace o registraci a darování jsou k dispozici na webových stránkách a v odběrových centrech. Barbora Brunclíková, mluvčí Českého registru, vysvětluje, že proces darování je bezbolestný a může se provádět podobně jako odběr krve. Zajímavostí je, že dárce krvetvorných buněk může změnit krevní skupinu příjemce, pokud se liší, a v některých případech i barvu očí po transplantaci.

Zdroj: Donio.cz