Demonstranti ve Francii se pokusili zapálit dům starosty

Přidat na Seznam.cz

Francie – Dům pařížského starosty byl přepaden a zapálen, když jeho žena a děti spaly uvnitř, zatímco městem nadále otřásají nepokoje. Incident vyvolal všeobecný šok a je považován za pokus o vraždu. Premiérka Elisabeth Borneová jej označila za nepřijatelný.

Starosta Vincent Jeanbrun nebyl doma, ale jeho žena utrpěla zlomeninu nohy a zraněno bylo i dítě. Vincent Jeanbrun, který má na starosti oblast L’Hay-les-Roses na jižním předměstí, řekl, že demonstranti použili i rakety, když rodina prchala z hořícího domu, uvádí BBC.

Útočníci použili auto, kterým prorazili bránu domu, a poté vozidlo zapálili, aby se oheň rozšířil na dům, uvedl starosta v prohlášení. Jeho manželka Melanie Nowak utrpěla zlomeninu nohy, když se pokusila uprchnout před raketovou palbou.

Podezřelí z incidentu v L’Haÿ-les-Roses jižně od Paříže nebyli identifikováni.

Vyšetřování pokusu o vraždu již bylo zahájeno, uvedl francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin. „Pachatelé se budou zodpovídat za své ohavné činy,“ řekl.

Policisté, kteří v neděli večer odmítli s médii mluvit o tom, co se stalo, uzavřeli ulici před rodinným domem Jeanbrunových v L’Hay-les-Roses. Obyvatelé bohatého a klidného předměstí však uvedli, že je incident hluboce vyděsil a řekli, že v jejich sousedství je nečekaný, uvádí deník Independent.

K útoku došlo asi 30 km od místa, kde byl 17letý chlapec zabit policistou, během úterní dopravní zastávky na předměstí Nanterre.

Smrt mladíka vyvolala ve Francii rozsáhlé nepokoje, v jejichž důsledku byly do ulic nasazeny desítky tisíc policistů. Hněv a nepokoj se rychle rozšířily z předměstí hlavního města do dalších částí Francie včetně Marseille.

zdroj: BBC, Independent