Dánsko jde příkladem celému světu. Stíhačky F-16 chce darovat Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Dánsko urychlí proces modernizace svých vzdušných sil. To vše s cílem poskytnout Ukrajině tolik očekávanou pomoc v podobě stíhaček F-16, jak uvádí web WRIC.

Ukrajinci systematicky signalizují, jaké vybavení jim nejvíce chybí. Zejména často žádají o větší podporu v podobě vrtulníků a stíhaček. Získání australských stíhaček F/A-18 Hornet není vyloučeno, ale důležitý vývoj se odehrává i blíže k nám. Na začátku května vytvořilo několik zemí koalici na podporu Ukrajiny stíhačkami F-16. Dánové se pomalu dostávají do popředí s konkrétními rozhodnutími.

Dánsko urychluje výměnu

Troels Lund Poulsen, dánský ministr obrany, oznámil, že stíhačky F-16 budou ze služby v armádě země vyřazeny již v roce 2024. Jedná se o zásadní změnu plánů, neboť dřívější předpoklady hovořily o roce 2027.

„Nyní budeme zvažovat konkrétní darování stíhaček F-16 a to, kolik těchto strojů bychom mohli darovat,“ uvedl dánský ministr obrany.

Dánské úřady nedávno uvedly, že jsou připraveny darovat své stíhačky F-16, kdykoli to bude možné, a Spojené státy proti tomu nic nenamítají. Obě země (stejně jako Nizozemsko) se nejvíce podílejí na výcviku ukrajinských pilotů a údržbě a mechaniků.

Výcvik Ukrajinců má být brzy zahájen

Výcvik Ukrajinců by měl začít v srpnu. Změna plánů dánských úřadů je způsobena urychlenými dodávkami stíhaček F-35A (které by mohly začít již letos), jimiž Dánsko nahradí letouny F-16.

Pokud jde o druhé jmenované letouny, dánská flotila v současnosti čítá více než 40 letounů F-16, z nichž 30 zůstává v aktivní službě.

Stíhačky F-16: co umí?

Kromě samotných stíhaček se očekává, že Dánsko pro ně daruje i speciální výzbroj. Tím se tato podpora stává z ukrajinského pohledu ještě atraktivnější.

Stíhačky F-16 mají standardní šestihlavňový kanon M61 Vulcan ráže 20 mm, ale mohou také odpalovat rakety, včetně protilodních střel. Nechybí ani systémy elektronického boje, jak píše web AF.

Jedná se o víceúčelový stíhací letoun dlouhý téměř 15 m, který dokáže vyvinout rychlost až 2 Ma (více než 2 100 km/h) a operovat ve výšce až 15 km. Dolet v základní konfiguraci je přibližně 3 200 km.

Přestože se již vyrábějí modernější jednotky tohoto typu, zůstává F-16 nejoblíbenějším bojovým letounem na světě. Odborníci se domnívají, že z pohledu Ukrajinců bude velmi důležitá právě zmíněná schopnost nést různorodou výzbroj.

Výrobcem F-16 je americká společnost Lockheed Martin. Proto musí zelenou pro transfer na Ukrajinu dát Spojené státy.

Zdroj: redakce, WRIC, AF