Další globální tepelný rekord. Globální povrchové teploty v březnu o 0,1 °C vyšší než předchozí rekord pro tento měsíc z roku 2016

Přidat na Seznam.cz

Další měsíc, další globální tepelný rekord, který klimatology nutí drbat se na hlavě a doufat, že jde spíše o důsledek způsobený jevem El Niño než o příznak horšího stavu planety, než se očekávalo. Podle údajů, které v úterý zveřejnila služba Copernicus Climate Change Service, byly globální povrchové teploty v březnu o 0,1 °C vyšší než předchozí rekord pro tento měsíc z roku 2016 a o 1,68 °C vyšší než doposud platný průměr.

Jedná se o desátý měsíční rekord ve fázi oteplování, který překonal všechny předchozí rekordy. Za posledních 12 měsíců byla průměrná globální teplota o 1,58°C vyšší než v předchozím období.

To přinejmenším dočasně překračuje referenční hodnotu 1,5°C stanovenou jako cíl v Pařížské klimatické dohodě, píše The Guardian a Financial Times.

Britský meteorologický úřad již dříve předpověděl, že cíl 1,5 °C by mohl být překročen v průběhu jednoho roku, a další přední organizace monitorující klima uvedly, že současná úroveň oteplování zůstává v mezích předpokládaných počítačovými modely.

Prudký nárůst teplot v uplynulém roce však mnohé vědce překvapil a vyvolal obavy z možného zrychlení oteplování.

Jádro problému – emise z fosilních paliv – je dobře známé a ve vědecké komunitě do značné míry nezpochybnitelné. Průzkum téměř 90 000 studií týkajících se klimatu ukazuje 99.9% shodu na tom, že lidé mění klima spalováním plynu, ropy, uhlí a stromů.

„Zastavení dalšího oteplování vyžaduje rychlé snížení emisí skleníkových plynů,“ uvedla Samantha Burgessová, zástupkyně ředitele Copernicus Climate Change Service.

Zdroj: The Guardian, Financial Times, Copernicus Climate Change Service