Čtvrteční veto Ruska ukončilo monitorování sankcí OSN proti Severní Koreji kvůli jaderného programu

Přidat na Seznam.cz

Čtvrteční veto Ruska ukončilo monitorování sankcí OSN proti Severní Koreji kvůli jejímu jadernému programu, což vyvolalo obvinění Západu, že se Moskva snaží vyhnout kontrole, protože údajně porušuje sankce, aby od Pchjongjangu nakoupila zbraně.

Veto bylo vysloveno během hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla o rok prodloužit mandát panelu expertů monitorujících sankce vůči Severní Koreji, který však nyní po vypršení stávajícího mandátu na konci dubna svou činnost zastaví. Hlasování v patnáctičlenné radě, kdy 13 členů bylo pro, Rusko proti a Čína se zdržela hlasování, nemá žádný dopad na samotné sankce vůči Severní Koreji, které zůstávají v platnosti, uvádí deník Washington Post.

Rusko se nikdy předtím nepokusilo zablokovat práci panelu expertů, který Rada bezpečnosti OSN každoročně obnovuje již 14 let a který odráží celosvětový odpor vůči rozšiřujícímu se severokorejskému programu jaderných zbraní. Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Nebenzia před hlasováním v radě řekl, že západní země se snaží Severní Koreu uškrtit, a že sankce ztrácejí význam a jsou odtrženy od reality při prevenci šíření jaderných zbraní v zemi.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby odsoudil ruské veto jako „bezohlednou akci“, která podkopává sankce uvalené na Severní Koreu, a zároveň varoval před prohlubující se spoluprací mezi Severní Koreou a Ruskem, zejména proto, že Severní Korea nadále dodává Rusku zbraně, když vede válku na Ukrajině.

Rada bezpečnosti uvalila sankce po prvním severokorejském jaderném testovacím výbuchu v roce 2006 a v průběhu let je zpřísnila v celkem deseti rezolucích, kterými se snažila – zatím neúspěšně – omezit finanční prostředky a omezit jaderný a balistický program, uvádí deník NBC News.

Poslední usnesení o sankcích přijala Rada v prosinci 2017. Čína a Rusko v květnu 2022 vetovaly rezoluci sponzorovanou Spojenými státy, která měla uvalit nové sankce kvůli sérii odpalů mezikontinentálních balistických raket. Rada bezpečnosti zřídila výbor pro monitorování sankcí a mandát jeho panelu expertů pro vyšetřování porušování byl do čtvrtka obnoven na 14 let.

zdroj: Washington Post, NBC News