Co mají evropští poslanci doma? Tašky nadité miliony. „Katargate“ bobtná dál

Přidat na Seznam.cz

Skandál takových rozměrů, že dostal svůj vlastní název „Katargate“. Na půdě Evropského parlamentu vznikla v podstatě zločinecká organizace. A Capo di tutti Capi (mafiánský šéf) měl být podle belgické policie evropský politik Pier Antonio Panzeri.

V Evropském parlamentu chodil po chodbách v letech 2004 až 2019. „Zdvořilý, milý člověk s kontakty,“ vzpomínal jeden italský novinář.“ Interakce s ním byly velmi omezené,“ řekl Arnaud Danjean, poslanec EP. „Nemluví ani anglicky, ani francouzsky, pouze italsky. Což ve výboru pro zahraniční věci není příliš praktické!“

Tašky narvané penězi v bytech evropských politiků

Podle informací webu LeMonde, tento poněkud nenápadný zákonodárce, který často nosil své složky v igelitové tašce je ten, koho belgičtí policejní vyšetřovatelé vykreslují jako hybnou sílu „předpokládané zločinecké organizace“. On i jeho další spolupracovníci si měli brát od Kataru úplatky, jak v podobě darů, tak peníze. Při policejních raziích v bytech evropských politiků se právě našly tašky nadité eury.

„Při policejní razii v bytě Evy Kaili (poslankyně EP) našly igelitky s obnosem 15 milionů korun v přepočtu na naše,“ říká v podcastu pro iRozhlas zpravodaj Viktor Daněk. Zadržen byl i její otec s kufrem plným peněz a lístky na vlak. Domovní prohlídky stále pokračují. „Vyšetřování je na začátku, policejní razie stále pokračují a i v dalších bytech se našly další tašky narvané penězi,“ dodává Daněk.

Ke skandálu se vyjadřuje i europslanec Daniel Freund pro iRozhlas:

„Z toho, co je zatím jasné, se zdá, že to byla akce pár jednotlivců, kteří dali v sázku reputaci nás všech ostatních v Evropském parlamentu. Aktuálně totiž sledujeme, že někteří naši kolegové přebírají tašky s penězi a nechávají ovlivňovat své rozhodování při hlasování. Je to nesmírně smutné. Nevylučoval bych, že vyšetřování odhalí další jednotlivce, kteří byli do současné aféry zapleteni, a že se to může dotknout dalších institucí.“

Chtěl si Katar zaplatit lepší jméno?

O tom, že docházelo ke korupci již nyní existují důkazy v podobě nalezených peněz v domovech evropských úředníků. O čem se spekuluje, je motivace. Předpokládá se, že za aférou stojí Katar, který si chtěl koupit „dobré jméno“.

Země je známá v tom špatném slova smyslu, že porušuje lidská práva. Například jen za poslendích 11 let, zemřelo při práci v Kataru 6500 dělníků kvůli špatným pracovním podmínkám. Výjimkou nebyl ani fotbalový šampionát, kde zahynuly stoky dělníků při stavbě stadionů a je proto přezdíván jako „krvavý“. Katar měl také mimo jiné zájem na uvolnění vázové povinnosti.

Tomu odpovídá i rétorika obviněných osob v kauze „Katargate“, například zkorumpovaná Eva Kaili vytvářela Kataru při svých projevech na půdě Evropského parlamentu dobré „PR“ a prohlašovala, že „Katar je průkopníkem za posilování lidských práv.“ Můžeme jen spekulovat, kolik za to dostala zaplaceno. Do dnešního dne byly v kauze zatím obviněny čtyři osoby, všechno evropské politické špičky.

Potřebujeme katarský plyn

Kromě ztráty důvěry v evropskou instituci nese sebou tento případ ještě jeden problém a tím je význam Kataru pro celou Evropu. Ta měla v plánu nahradit výpadek plynu z Ruska právě dodávkami z arabské země. „…tuto surovinu potřebujeme. Evropští ministři se snažili vyjednat dohodu s Katarem, abychom do budoucna měli zajištěné dodávky. Nemáme iluze o lidskoprávní situaci, navíc Katar není demokracie, je to diktatura. Co ale teď máme dělat?“ zamýšlí se Freund. Na Katar a jeho vztahy s Evropou tak padl stín.

Zdroj: LeMonde, podcast, iRozhlas, redakce