Čínský prezident Si Ťin-pching plánuje vynechat nadcházející summit G20 v Indii. „Jsem zklamán“, říká americký prezident Joe Biden

Přidat na Seznam.cz

USA – Americký prezident Joe Biden uvedl, že je „zklamán“ tím, že jeho čínský protějšek Si Ťin-pching plánuje vynechat nadcházející summit G20 v Indii. Peking v pondělí uvedl, že čínskou delegaci na summitu v Dillí tento týden povede premiér Li Čchiang.

„Jsem zklamán… ale chystám se s ním setkat,“ řekl Biden v neděli novinářům, ale neuvedl, kdy by se toto setkání mohlo uskutečnit. Si a Biden se naposledy setkali loni na summitu G20 v Indonésii.

Vztahy mezi USA a Čínou zůstávají napjaté i přes řadu diplomatických návštěv z Washingtonu v letošním roce, jejichž cílem bylo oživit dialog. Čínské ministerstvo zahraničí na ostrý dotaz na pondělním tiskovém brífinku účast čínského prezidenta na summitu v Dillí nepotvrdilo ani nevyvrátilo, uvádí deník NBC News.

„Li Čchiang povede čínskou delegaci, která se zúčastní summitu G20. Jedná se o významné a důležité globální ekonomické fórum. Čína mu vždy přikládala význam a aktivně se účastnila souvisejících akcí,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí.

Tato zpráva přichází v době zhoršujících se vztahů mezi Čínou a Indií. Obě země proti sobě mimo jiné stojí na sporné hranici v himálajské oblasti. Právě minulý týden Indie protestovala poté, co Peking zveřejnil mapu, která prohlašuje stát Arunáčalpradéš a náhorní plošinu Aksai Chin za čínské území.

Si a Biden budou mít příležitost promluvit ještě v listopadu na setkání vedoucích představitelů Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce v San Francisku.

Obě země se neshodují v řadě otázek – ruské invazi na Ukrajinu, lidských právech v Sin-ťiangu a Hongkongu, územních nárocích na Tchaj-wan a Jihočínské moře a hospodářských omezeních, která omezují přístup Pekingu k technologicky vyspělým součástkám.

Ve snaze zlepšit vztahy v posledních měsících do Číny přijela řada vysokých představitelů USA. Patří mezi ně ministr zahraničí Antony Blinken, ministryně financí Janet Yellenová a zvláštní vyslanec USA pro klima John Kerry. Mezitím čínský prezident pokračuje v představování Pekingu jako vůdce rozvojového světa a získává podporu pro alternativu ke světovému řádu vedenému Washingtonem.

Při návštěvě Jihoafrické republiky minulý měsíc, kde se setkal čínský prezident s vedoucími představiteli zemí BRICS, ve svých projevech kritizoval hegemonii Západu. BRICS původně označuje klub pěti rozvojových zemí, mezi něž patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Šest nových zemí – Argentina, Egypt, Írán, Etiopie, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty – se chystá připojit v lednu, což je všeobecně považováno za diplomatické vítězství Pekingu, uvádí BBC.

zdroj: BBC, NBC News