Čínský premiér navštívil Německo a Francii. Novináři nesměli klást otázky

Přidat na Seznam.cz

Čína – Čínský premiér Li Qiang se tento týden při své významné návštěvě Německa a Francie vyhnul veřejným střetům, což analytici považují za projev neochoty evropských zemí znepřátelit si Peking.

Návštěva přišla v době, kdy se Evropa snaží vyvážit obavy z ekonomické závislosti na Číně a jejího postoje vůči Ukrajině a Tchaj-wanu s touhou zapojit Peking do problémů, jako je změna klimatu, uvádí deník Independent.

Pro Liho je to ostře sledovaná první zahraniční cesta od března, kdy se stal druhým nejvyšším představitelem své země.

Analytici si zejména povšimli, do jaké míry vlády německého kancléře Olafa Scholze a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyšly Číně vstříc.

Po rozhovorech mezi až 26 čínskými a německými ministry pak Scholz a Li uspořádali tiskovou konferenci, na níž novináři nesměli pokládat otázky, což bylo v jasném rozporu s čínskou politikou Scholzovy předchůdkyně Angely Merkelové, která vždy trvala na tom, aby se tiskové konference konaly podle západních standardů. Scholz také Liovi zdůraznil, že Německo nemá zájem na ekonomickém oddělení od Číny, uvádí deník Asia Nikkei.

Scholz sice vyzval Čínu, aby více využila svého vlivu na Rusko a zastavila válku na Ukrajině, ale veřejně se nezmínil o dalších ožehavých tématech, jako je Tchaj-wan, nucené práce nebo posílení čínské průmyslové špionáže proti německým firmám. Podle německé vlády se obě strany dohodly na zahájení dialogu o klimatu a podepsaly memoranda o porozumění v oblasti elektrické a vodíkové mobility.

zdroj: Asia Nikkei, Independent