Čínská a ruská delegace navštíví Severní Koreu před výročím korejské války

Přidat na Seznam.cz

Čína a Rusko vysílají tento týden do Severní Koreje delegace na vysoké úrovni. Vyslanci z Číny a Ruska se mají stát prvními zahraničními delegacemi, které vstoupí do Severní Koreje od začátku pandemie. Národ se připravuje na oslavu 70. výročí konce korejské války.

Severní Korea během pandemie koronaviru uzavřela své hranice, čímž prohloubila izolaci země, která je již nyní jedním z nejvíce odříznutých míst na světě – nyní se ji její nejbližší spojenci chystají navštívit na událost historického významu.

Ruskou delegaci povede ministr obrany Sergej Šojgu, uvedla v úterý oficiální Korejská ústřední tisková agentura, píše deník DW.

„Tato návštěva pomůže posílit rusko-severokorejské vojenské vazby a bude důležitou etapou rozvoje spolupráce mezi oběma zeměmi,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Představitel Čínské komunistické strany Li Hongzhong, který je součástí ústředního politického výboru strany a zastává vedoucí pozici v nejvyšším orgánu jejího parlamentu, povede tento týden delegaci do Pchjongjangu, podle prohlášení Hu Čaominga, mluvčího Mezinárodního oddělení ústředního výboru.

Li se zúčastní ceremonií k 70. výročí dohody o příměří, která ukončila korejskou válku, a jeho návštěva přichází po pozvání ze Severní Koreje, uvádí se v prohlášení.

Severokorejská státní agentura KCNA také informovala o nadcházející „oslavné návštěvě“ k výročí 27. července, které Severní Korea nazývá „Dnem vítězství“. Rusko i Čína jsou dlouholetými spojenci Pchjongjangu.

Na podzim roku 1950 Čína vyslala na Korejský poloostrov čtvrt milionu vojáků, kteří podpořili svého severokorejského spojence a zatlačili zpět spojené síly Jižní Koreje, Spojených států a dalších zemí pod velením OSN.

Více než 180 000 čínských vojáků zemřelo v korejské válce, neboli v tom, co Peking nazývá Válkou proti americké agresi a pomoci Koreji.

Sovětský svaz také podporoval Severní Koreu během války a po desetiletí byla Moskva pro Severní Koreu oddaným spojencem, zvláště když oba sdílejí společné nepřátelství vůči Západu.

Čínská návštěva a obřady k 70. výročí příměří z roku 1953, které ukončilo boje na Korejském poloostrově, přichází v době doutnajícího napětí mezi Severní Koreou a Jižní Koreou a jejím americkým spojencem. Pchjongjang testoval rakety zakázané podle Rady bezpečnosti OSN a při několika příležitostech USA a Jižní Korea nasadily vojenské prostředky, jako jsou ponorky a bombardéry schopné jaderné energie, uvádí CNN.

zdroj: CNN, DW