Čína zahájila vrtání jednoho z nejhlubších vrtů na světě. Dosáhne hloubky 11 000 metrů a zpřístupní další zásoby ropy

Přidat na Seznam.cz

Čína – Největší čínský producent ropy začal v odlehlé poušti Taklamakan vrtat díru, která by měla dosáhnout hloubky více než 11 000 metrů. Vrt by patřil mezi nejhlubší, jaké kdy byly vyvrtány, a mohl by poskytnout výzkumníkům nové geologické poznatky a také přístup k ultra hlubokým zásobám ropy.

Vrt, který se nachází v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě země, by byl nejhlubší v Číně a mezi nejhlubší na světě. Nejhlubší vrt na světě je 12 262 metrů dlouhý vrt Kola Superdeep Borehole v severozápadním Rusku, jehož vrtání trvalo 20 let.

Sinopec, rafinér ropy zapojený do projektu, uvedl v prohlášení, že mají za cíl vyvrtat tento nový vrt – nazvaný Project Deep Earth 1-Yuejin 3-3XC Well, a to v rekordním čase, píše web New Scientist. Plán je vrtat do maximální hloubky v čase 457 dní.

Hluboký průzkumný vrt umožní vědcům studovat vnitřní strukturu a vývoj Země a poskytne údaje pro geovědní výzkum, uvedla v prohlášení společnost China National Petroleum Corporation, přední producent ropy a zemního plynu v zemi, který projekt vede.

Zařízení, které váží více než 2 000 tun, je navrženo tak, aby vydrželo v podzemí teplotu až 200 °C a atmosférický tlak, který je 1300krát vyšší. Kromě extrémních podmínek hluboko pod povrchem se k náročnosti přidává i drsné podzemní prostředí Tarimské pánve, kde se nachází nejteplejší a nejsušší čínská poušť, uvádí web The Guardian.

Projekt je součástí úsilí země o prozkoumání nových hranic ve vesmíru a pod zemským povrchem. V roce 2021 čínský prezident vyzval přední vědce v zemi, aby překonávali nové bariéry v různých oblastech, včetně hlubokého průzkumu Země.

Samostatně Si Ťin-pching také zdůraznil potřebu zvýšit domácí zásobování energií, čímž tlačí čínské energetické giganty k hledání přírodních zdrojů. Dno díry by dosáhlo horniny vytvořené během období křídy, mezi 66 miliony až 145 miliony let.

Účelem vrtání je tedy také odhalit, zda se v ultrahlubokých hloubkách stále vyskytuje ropa a plyn.

zdroj: The Guardian, New Scientist