Čína zadržela pracovníka vojenské skupiny podezřelého ze špionáže pro CIA

Přidat na Seznam.cz

Čína – Čína zadržela pracovníka vojensko-průmyslové skupiny pro podezření ze špionáže pro CIA, uvedly v pátek národní bezpečnostní úřady a rozšířily tak seznam veřejných obvinění ze špionáže mezi Pekingem a Washingtonem.

Ministerstvo státní bezpečnosti, civilní špionážní agentura Číny, ve svém prohlášení uvedlo, že pracovník vojenského průmyslu s příjmením Zeng poskytoval CIA vojenská tajemství výměnou za vysoké finanční částky, uvedl deník The Star.

Dvaapadesátiletý podezřelý byl svým zaměstnavatelem vyslán na studijní pobyt do Itálie. Tam se údajně setkal s úředníkem amerického velvyslanectví, z něhož se později vyklubal agent CIA, tvrdí čínské ministerstvo.

„Zeng si postupně vytvořil psychologickou závislost na americkém úředníkovi, který využil příležitosti, aby ho indoktrinoval západními hodnotami,“ uvádí se v prohlášení. Americký úředník slíbil podezřelému Číňanovi velké množství peněz a pomoc jeho rodině při emigraci do Spojených států výměnou za citlivé informace o čínské armádě, k nimž měl pracovník díky svému zaměstnání přístup.

„Po ukončení zámořského studia se Zeng vrátil do Číny a pokračoval v četných tajných schůzkách s agenty CIA a poskytoval velké množství klíčových zpravodajských informací a shromažďoval finanční prostředky na špionáž,“ uvedlo ministerstvo.

Podezřelý byl zadržen a případ se dále vyšetřuje. Toto oznámení je posledním z řady veřejných obvinění Washingtonu a Pekingu ze špionáže. Minulý týden USA zatkly dva námořníky amerického námořnictva na základě obvinění z poskytování vojenských tajemství Číně, uvádí deník ABC News.

Vztahy mezi Čínou a USA se propadly na nejnižší úroveň za poslední roky poté, co USA začátkem tohoto roku sestřelily podezřelý čínský špionážní balón, který přelétal nad územím USA.

zdroj: ABC News, The Star