Čína vyslala na Tchaj-wan lodě, velkou skupinu válečných letadel, včetně stíhaček a bombardérů

Přidat na Seznam.cz

Tchaj-wan – Čína vyslala během dvou dnů na Tchaj-wan lodě námořnictva a velkou skupinu válečných letadel, včetně stíhaček a bombardérů, uvedlo ve středu ostrovní ministerstvo obrany před každoročním vojenským cvičením zaměřeným na obranu před možnou invazí.

Čínská lidová osvobozenecká armáda vyslala 38 válečných letadel a 9 námořních plavidel kolem Tchaj-wanu mezi 6:00 v úterý a 6:00 ve středu. Od středečního rána do poledne armáda létala s dalšími 30 letouny, mezi nimiž byly i stíhačky J-10 a J-16, uvádí deník ABC News.

Z nich 32 překročilo střední linii Tchajwanského průlivu, neoficiální hranici, která byla považována za nárazník mezi ostrovem a pevninou. Později ve středu překročilo střední linii dalších 23 letadel.

Tchaj-wan by měl koncem tohoto měsíce pořádat každoroční cvičení Han Guang, na kterém jeho armáda uspořádá cvičení bojové připravenosti proti zabránění invazi. Bude také provádět každoroční cvičení Wan’an zaměřená na přípravu civilistů na přírodní katastrofy a nácvik evakuace v případě leteckého náletu.

Čína si nárokuje Tchaj-wan jako své vlastní území a v posledních letech projevila nespokojenost s politickými aktivitami na Tchaj-wanu tím, že zvýšila počet vojenských letadel vysílaných na Tchaj-wan. V minulém roce také začala vysílat svá námořní plavidla a také drony, aby obletěly vody poblíž ostrova.

V úterních a středečních manévrech letěla Čínská lidová osvobozenecká armáda s bombardéry H-6 na jih od Tchaj-wanu, proletěla kolem ostrova, než se vrátila zpět k jižnímu pobřeží Číny.

Největší vojenské cvičení v poslední době bylo reakcí na návštěvu bývalé předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu loni v srpnu. Ve výrazné eskalaci odpálila rakety přes ostrov a vojenská cvičení narušila obchodní cesty v Tchajwanském průlivu a přinutila letadla přesměrovat své lety.

V dubnu uspořádala Čínská lidová osvobozenecká armáda rozsáhlá cvičení bojové připravenosti ve vzduchu a ve vodách kolem Tchaj-wanu v reakci na setkání prezidenta ostrova Tsai Ing-wen se současným předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym.

Lidová osvobozenecká armáda v posledních letech téměř denně podniká lety směrem k Tchaj-wanu, aby dala najevo svou nespokojenost s politickým děním na ostrově, který Čína považuje za své území, uvádí deník ABC17News.

zdroj: ABC17News, ABC News