Čína „vyhnala“ americký torpédoborec z Jihočínského moře, USA toto tvrzení odmítá

Přidat na Seznam.cz

Čínská armáda ve čtvrtek uvedla, že varovala a „vyhnala“ americkou válečnou loď z vod Jihočínského moře (SCS), což americká armáda rychle odmítla a uvedla, že její loď se při proplouvání řídila mezinárodním právem.

Spojené státy ve čtvrtek 23. března popřely čínská tvrzení, že čínská armáda zahnala americký torpédoborec s řízenými střelami z operování kolem ostrovů v Jihočínském moři, při incidentu, který přichází, když napětí v regionu mezi oběma mocnostmi stále roste.

Konkrétně 7.flotila amerického námořnictva uvedla, že prohlášení čínského velitelství, že donutilo loď USS Milius odejít z vod kolem Paracelských ostrovů, bylo nepravdivé, píše deník Hindustant Times.

SCS je strategická vodní cesta, kterou ročně proplouvají nákladní lodě přepravující zboží v hodnotě bilionů dolarů. Čtvrteční střetnutí mezi čínskou a americkou armádou, ke kterému došlo poblíž sporných ostrovů, bylo posledním ze série střetů, které tyto mocnosti měli v posledních letech.

Podle čínského deníku Global Times jde o pokračující americké pokusy o destabilizaci regionu. Velitelské jednotky budou neustále na vysoké ostražitosti a přijmou všechna nezbytná opatření, aby chránily národní suverenitu, bezpečnost, stejně jako mír a stabilitu v Jihočínském moři, uvádí se v čínském deníku.

zdroj: Hindustant Times, Global Times