Čína varuje tchajwanské voliče a odsuzuje „drzé“ USA. Peking uvedl, že tchajwanští voliči čelí ve volbách volbě mezi mírem a válkou

Přidat na Seznam.cz

Čína – Čína varovala voliče na Tchaj-wanu, aby učinili „správnou volbu“, dva dny před prezidentskými volbami na ostrově, který si Peking nárokuje. Výhra kandidáta vládnoucí strany Williama Laie by podle Číny představovala nebezpečí pro vztahy.

Čína rovněž kritizovala „drzé žvatlání“ ze strany USA poté, co Washington varoval Peking, aby před sobotním hlasováním nerozdmýchával napětí.

Tchaj-wan je klíčovým bodem v boji mezi Čínou a USA o nadvládu v Asii. Čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvedl, že Lai bude dále podporovat separatistické aktivity, pokud bude zvolen, uvádí BBC.

Lai z Demokratické pokrokové strany (DPP) vyzval voliče, aby „zvolili správnou cestu“ k udržení suverenity Tchaj-wanu. Jeho hlavní oponent, Hou Yu-ih z Kuomintangu (KMT), označil Laie za nebezpečí pro vztahy s Čínou. Mnoho Tchajwanců se považuje za součást samostatného národa, i když většina je pro zachování statu quo, kdy Tchaj-wan nevyhlašuje nezávislost na Číně, ani se s ní nesjednocuje.

Ostrov se považuje za odlišný od pevniny, ale čínská vláda tvrdí, že jde o odtrženou provincii, která se nakonec stane součástí země, a nevyloučila použití síly k dosažení tohoto cíle, uvádí deník Barrons.

Peking uvedl, že tchajwanští voliči čelí ve volbách volbě mezi mírem a válkou. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu ve čtvrtek kritizoval Čínu za její „opakované vměšování“ do sobotního hlasování.

zdroj: BBC , Barrons