Čína údajně uzavřela dohodu s Kubou o umístění špionážní základny na ostrově. Vláda tuto informaci zpochybňuje

Přidat na Seznam.cz

Čína uzavřela s Kubou tajnou dohodu o zřízení elektronického odposlouchávacího zařízení na ostrově vzdáleném zhruba 160 km od Floridy, ale americká a kubánská vláda tuto zprávu silně zpochybnily. Takové špionážní zařízení by Pekingu umožnilo shromažďovat elektronickou komunikaci z jihovýchodní části Spojených států, kde se nachází mnoho amerických vojenských základen.

Poslanec Carlos Gimenez, ve čtvrtek varoval Bidenovu administrativu, že zprávy o tom, že Čína zajistila dohodu o zaplacení Kubě miliardy dolarů za vybudování špionážní základny na ostrovním státě, představují bezprostřední hrozbu. Naléhal na Bílý dům, aby podnikl kroky k posílení národní bezpečnosti, uvádí deník Fox News.

V dopise ministru obrany Lloydu Austinovi a ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi, vyjádřil své hluboké znepokojení ohledně několika zpráv potvrzujících, že Komunistická strana Číny a Castrův režim na Kubě souhlasily se zřízením špionážní základny.

V Havaně náměstek kubánského ministra zahraničí Carlos Fernández de Cossio zprávu odmítl jako „naprosto lživou a nepodloženou“ a označil ji za výmysl USA, který má ospravedlnit desetiletí trvající hospodářské embargo Washingtonu vůči ostrovu. Kuba podle něj odmítá jakoukoli zahraniční vojenskou přítomnost v Latinské Americe a Karibiku.

„Kubánská armáda je na Kubě velmi silná. O případu nevíme, a proto se k němu nyní nemůžeme vyjádřit.“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu.

Mohlo by to také vyvolat otázky ohledně cesty do Číny, kterou podle amerických představitelů plánuje v nadcházejících týdnech ministr zahraničí Antony Blinken. Nejvyšší washingtonský diplomat již dříve návštěvu kvůli incidentu se špionážním balónem zrušil, píše deník The Guardian.

Mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu John Kirby ve čtvrtek novinářům řekl, že zpráva o čínsko-kubánské základně „není přesná“. Senátor Bob Menendez, demokratický předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy a zastánce Kuby, uvedl, že pokud je zpráva pravdivá, jedná se o „přímý útok na Spojené státy“.

zdroj: Fox News, The Guardian