Čína se připravuje na válku o Tchaj-wan, varuje CIA. Si Ťin-pching dal pokyn
Podle zpravodajských informací dal čínský prezident Si Ťin-pching armádě své země pokyn, aby byla do roku 2027 připravena provést úspěšnou invazi na Tchaj-wan, uvedl tento týden ředitel CIA William Burns, jak informoval zpravodajský kanál CBS news.
Burns poznamenal, že současný čínský vůdce Si Ťin-pching vystřízlivěl kvůli neúspěšné ruské invazi na Ukrajinu, ale Amerika by neměla podceňovat ambice Pekingu na Tchaj-wan.
„Ze zpravodajských informací víme, že dal pokyn Lidové osvobozenecké armádě, aby byla do roku 2027 připravena provést úspěšnou invazi. Nyní to neznamená, že se rozhodl provést invazi v roce 2027 nebo v jiném roce, ale je to připomínka vážnosti jeho zaměření a jeho ambicí,“ řekl Burns.
Ve čtvrtek Burns zopakoval, že Čína zůstává největší geopolitickou výzvou, které budou Spojené státy v nadcházejících desetiletích čelit, a že nové technologie jsou hlavní arénou soupeření s Pekingem.
CIA Director William Burns said the next six months would be „critical“ in the war in Ukraine with Russian President Vladimir Putin betting that waning Western interest and „political fatigue“ could afford his military a new chance on the battlefield. https://t.co/Dp6BKbkbKe
— CBS News (@CBSNews) February 3, 2023
Konfrontace USA a Číny ohledně Tchaj-wanu
Kořeny konfrontace mezi Čínou a Tchaj-wanem sahají až do čínské občanské války ve 20. a 40. letech 20. století. Komunistické úřady v Pekingu považují Tchaj-wan za povstaleckou provincii Číny, zatímco tchajwanské úřady se považují za skutečnou vládu celé Číny, jejíž pevninskou část podle nich dočasně okupují komunističtí povstalci, píše deník Hindustan Times.
Po druhé světové válce převzaly Spojené státy Tchaj-wan pod svůj vojenský protektorát. Washington zároveň vyznává „doktrínu strategické nejistoty“ ohledně čínsko-tchajwanské konfrontace. Přímo ale neříká, zda se v případě války postaví za Tchaj-wan, či nikoli.
V roce 2022 se napětí mezi Čínou na jedné straně a Tchajwanskou republikou a Spojenými státy na straně druhé zvýšilo v důsledku návštěvy předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na ostrově. Peking to považoval za narušení své svrchovanosti a zahájil rozsáhlá vojenská cvičení v okolí Tchaj-wanu.
Po měsících napětí se Čína a Spojené státy dohodly, že zahájí uvolňování vztahů. Tento proces je však teprve na samém začátku.
Zdroj: CBS news, Hindustan Times, Twitter