Čína se připravuje na námořní cvičení s Ruskem na znamení pokračující podpory

Přidat na Seznam.cz

Čína ve středu uvedla, že vyslala vojenské lodě v rámci přípravy na společná cvičení s ruskými námořními silami, na znamení pokračující podpory Pekingu. Ministerstvo a čínská agentura Xinhua neuvedly žádné podrobnosti, ale předpokládá se, že cvičení budou v příštích dnech u Japonského moře.

Čína tvrdí, že je v konfliktu neutrální, ale obvinila USA a jejich spojence z provokování Ruska a udržuje pevné ekonomické, diplomatické a obchodní vztahy s Moskvou. Podle čínské tiskové agentury Xinhua se cvičení účastní více než 10 lodí a více než 30 letadel.

Čína spolehlivě podpořila Rusko v odporu proti americkému odsouzení invaze na Ukrajinu na mezinárodních fórech, ale tvrdí, že neposkytne zbraně ani jedné straně ve válce, uvádí deník ABC News.

Ministerstvo obrany ve středeční tiskové zprávě uvedlo, že čínské lodě se v poledne spojily se svými ruskými protějšky. Mezi ně patřily torpédoborce Qiqihar a Guiyang s řízenými střelami, fregaty s řízenými střelami Zaozhuang a Rizhao a zásobovací loď Taihu. Čínské lodě nesly čtyři vrtulníky, uvedla zpráva.

Mezi ruskými účastníky byly fregaty Gromkiy a Otlichnyy, které již týden hostí návštěvníky ve finančním centru Šanghaje, největším čínském městě a největším přístavu. Dvojice lodí ruského námořnictva navštíví Čínu, když země znovu potvrzují své vojenské vazby.

Společná cvičení se podle čínských zpráv zaměřují na komunikaci mezi loděmi, manévrování ve formaci a námořní pátrání a záchranu.

Čína ujistila Rusko o jeho pokračující podpoře. Ministr národní obrany Li Shangfu řekl ruskému admirálovi Nikolaji Jevmenovovi, že Čína doufá ve větší výměny, společná cvičení a další formy spolupráce, které pomohou obranným vazbám „dosáhnout nové úrovně“, uvedlo čínské ministerstvo obrany.

Čína má největší námořnictvo na světě a výrazně předčí ruské námořnictvo jak velikostí, tak technickými schopnostmi. Flotily těchto zemí uspořádaly řadu cvičení a společných manévrů, stejně jako jejich vzdušné síly, uvádí deník CT Insider.

zdroj: CT Insider, ABC News