Čína prohlásila, že se postaví proti jakémukoli nucenému prodeji TikToku. Reagovala tak na požadavky Bidenovy administrativy

Přidat na Seznam.cz

Čína prohlásila, že se rozhodně postaví proti jakémukoli nucenému prodeji TikToku, a poprvé tak přímo reagovala na požadavky Bidenovy administrativy, aby čínští vlastníci aplikace prodali svůj podíl ve společnosti, jinak budou čelit zákazu na svém nejdůležitějším trhu.

Komentáře přišly v době, kdy generální ředitel TikToku Shou Chew vypovídal před americkými zákonodárci v souvislosti s rostoucí kontrolou vazeb aplikace na Peking. Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že nucený prodej TikToku by „vážně poškodil“ důvěru globálních investorů ve Spojené státy, uvedla CNN.

Dříve se Peking k případnému nucenému prodeji přímo nevyjadřoval. Od roku 2020 však signalizoval, že chce chránit čínské technologie tím, že na seznam technologií, jejichž vývoz je omezen, zařadil doporučovací algoritmy, mezi něž by mohl patřit i algoritmus TikToku.

Algoritmy TikToku, které udržují uživatele přilepené k aplikaci, jsou považovány za klíč k jejímu úspěchu. Algoritmy poskytují doporučení na základě chování uživatelů, a tak jim vnucují videa, která se jim skutečně líbí a která chtějí sledovat, uvedl deník The Wall Street Journal.

Čínské regulační orgány poprvé zařadily algoritmy na seznam omezených technologií v srpnu 2020, kdy Trumpova administrativa pohrozila, že TikTok zakáže, pokud nebude prodán.

Analytici a právní experti se domnívají, že Peking může nakonec dát přednost tomu, aby TikTok raději opustil americký trh, než aby se vzdal svého algoritmu.

zdroj: CNN, The Wall Street Journal