Čína odsoudila 78letého občana USA k doživotnímu vězení za špionáž, což může zhoršit vztahy mezi Pekingem a Washingtonem

Přidat na Seznam.cz

John Shing-Wan Leung, který má také trvalé bydliště v Hongkongu, byl v pondělí usvědčen ze špionáže a odsouzen na doživotí ve městě Suzhou na východě, podle prohlášení soudu na účtu na sociálních sítích.

Leung byl zadržen 15. dubna 2021 státními bezpečnostními orgány v Suzhou v provincii Ťiang-su, podle krátkého prohlášení, které neuvedlo podrobnosti o jeho obviněních. Čínské úřady a státní média dosud nezveřejnily žádné informace o Leungově zadržení nebo soudním procesu, který vedl k jeho odsouzení. Případy týkající se státní bezpečnosti jsou obvykle přísně vyřizovány za zavřenými dveřmi, kde soudní systém má podle právních pozorovatelů míru odsouzení kolem 99 %, uvádí CNN.

Americká ambasáda v Pekingu v pondělí uvedla, že ví o zprávách o Leungově odsouzení. Odsouzení Leunga přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Pekingem a Washingtonem na nejnižším bodě za půl století uprostřed sílícího soupeření o obchod, technologii, geopolitiku a vojenskou nadvládu.

Vláda Hongkongu, bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou kontrolu, se k Leungovu odsouzení bezprostředně nevyjádřila, píše CNBC.

Dlouhé vazby v přípravném řízení nejsou v Číně ničím neobvyklým a státní zástupci mají široké pravomoci zadržovat osoby obviněné v případech týkajících se národní bezpečnosti bez ohledu na jejich občanský status.

Čína minulý měsíc schválila rozsáhlou novelu svého již tak rozsáhlého zákona o kontrašpionáži, který vstoupí v platnost od 1. července.

Nová legislativa rozšířila definici špionáže z pokrytí státních tajemství a zpravodajských informací na jakékoli „dokumenty, data, materiály nebo položky související s národní bezpečností a zájmy“ a zahrnovala kybernetické útoky proti státním orgánům nebo kritické informační infrastruktuře.

zdroj: CNBC, CNN