Čína obviňuje USA, že se snaží blokovat její vývoj, a požaduje zrušení technologických omezení

Přidat na Seznam.cz

Čína – Čína ve čtvrtek obvinila Washington, že se snaží blokovat její rozvoj poté, co prezident Joe Biden vyostřil spor o technologie a bezpečnost zpřísněním kontroly amerických investic, které by mohly pomoci Pekingu rozvíjet čínskou armádu.

Ministerstvo zahraničí obvinilo Bidenovu administrativu ze snahy o „technologickou hegemonii“ a požadovalo, aby Washington okamžitě odvolal své chybné rozhodnutí. Čína varovala, že nejnovější omezení v rozšiřujícím se konfliktu ohledně průmyslového rozvoje Pekingu poškodí globální dodavatelské řetězce, uvádí deník Barchart.

Příkaz, který Biden ve středu podepsal, je zaměřen na pokročilé počítačové čipy, mikroelektroniku, kvantové informační technologie a umělou inteligenci. V příkazu se uvádí, že chce omezit americké investice do průmyslových odvětví, která by mohla napomoci rozvoji vojenského křídla vládnoucí komunistické strany.

Příkaz doplňuje omezení, které z bezpečnostních důvodů omezují čínský přístup k americkým procesorovým čipům používaným v chytrých telefonech, umělé inteligenci a dalším technologiím. Desítky čínských společností, které jsou podle Washingtonu spojeny s vojenskou modernizací, mají zakázaný přístup na americké finanční trhy.

Skutečným cílem Washingtonu je „zbavit Čínu jejich práv na rozvoj a udržet si vlastní hegemonii“, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo obchodu v samostatném prohlášení uvedlo, že Čína bude rozhodně chránit svá práva a zájmy, ale nenaznačilo, že by mohlo dojít k odvetným opatřením. Peking se podobně vyjádřil i po předchozích obchodních omezeních ze strany USA, ale obvykle nepodnikl žádné kroky.

Čínská vláda vůdce Si Ťin-pchinga oznámila pouze malé kroky k odvetě za západní technologická omezení, pravděpodobně proto, aby nenarušila mnohamiliardovou kampaň na vytvoření vlastních procesorových čipů, umělé inteligence a dalších technologických odvětví.

Znepokojení ohledně čínské armády vzrostlo, protože Peking vysílá stíhačky k zastrašování Tchaj-wanu, samosprávného ostrova, který si komunistická strana nárokuje jako součást svého území, a prosazuje nároky na části Jihočínského a Východočínského moře, uvádí deník ABC News.

Američtí představitelé uvedli, že nová omezení nejsou přizpůsobena tak, aby narušila čínskou ekonomiku, ale doplní kontroly vývozu vyspělých počítačových čipů.

zdroj: ABC News, Barchart