Čína má strach z klesající porodnosti. Rozhodla se motivovat mladé páry ke sňatku

Přidat na Seznam.cz

Čína – Místní čínští úředníci, kteří se snaží podpořit dřívější uzavírání manželství, nabízejí pobídku, kterou ocení všechny novomanželské páry.

Páry, které uzavřou sňatek v době, kdy je nevěstě 25 let nebo méně, dostanou odměnu 1 000 jüanů (zhruba 3000 korun), uvedli minulý týden úředníci v okrese Čchang-šan ve východní provincii Če-ťiang.

Odměna, která je určena pouze párům, které uzavírají první manželství, má podpořit „sňatky a plození dětí přiměřené věku“, uvádí se v oznámení. Okres také oznámil řadu dotací, které mají rodičům pomoci s péčí o děti, vzděláním a porodností, uvádí deník The Guardian.

Úředníci na různých úrovních státní správy experimentují s různými opatřeními na zvýšení porodnosti tváří v tvář hrozící demografické krizi v Číně, kde se počet obyvatel loni poprvé za posledních šest desetiletí snížil.

Patří mezi ně zrušení „politiky jednoho dítěte“, která panovala od konce 70. let 20. století do roku 2016 a jejímž cílem bylo omezit počet narozených dětí, aby se zabránilo příliš rychlému růstu čínské populace. Od roku 2021 mohou mít páry až tři děti.

Vládní snahy však neměly efekt na míru porodnosti v Číně, která v loňském roce dosáhla rekordně nízké hodnoty 1,09. Čínské výzkumné centrum pro populaci a rozvoj, instituce podporovaná vládou, uvedlo, že počet dětí na jednu ženu je v Číně nejnižší ze všech zemí s více než 100 miliony obyvatel.

Počet sňatků v Číně byl v loňském roce nejnižší od roku 1986, a to 6,8 milionu, uvedl v červnu čínský zpravodajský server Yicai s odvoláním na údaje ministerstva pro občanské záležitosti.

Průměrný věk prvního sňatku v Číně se v posledních letech v souvislosti s rostoucí mírou industrializace, urbanizace a vzdělanosti zvyšuje a podle celostátního sčítání lidu z téhož roku dosáhne v roce 2020 více než 29 let u mužů a téměř 28 let u žen. Zákonný věk pro uzavření manželství je 22 let pro muže a 20 let pro ženy, uvádí deník NBC News.

Mladí Číňané uvádějí mezi důvody, proč mají méně dětí nebo žádné, dlouhou pracovní dobu, omezené možnosti péče o děti a rostoucí obavy o ekonomiku.

zdroj: NBC News, The Guardian