Česko pomůže zemím zasaženým migrací. Řecku a Tunisku věnuje celkem 50 milionů korun

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo vnitra (MV) rozhodlo minulý týden o daru zemím, které jsou zasažené přívalem uprchlíků. V Řecku podpoří bezpečné zóny pro nezletilé migranty bez doprovodu a Tunisku podá pomocnou ruku při návratu migrantů do zemí jejich původu. Oběma zemím poskytne dar ve výši 25 milionů korun, uvedlo na svém webu.

„Migrační situace ve světě je znepokojivá, protože nárůst ozbrojených konfliktů zapříčinil i největší počet vysídlených lidí v tomto století. Proto budeme i letos pomáhat tam, kde to má největší smysl. Tedy přímo v zemích, které jsou migrací a uprchlictvím zasažené nejvíce,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Pomoc Řecku a Tunisku

Dar Mezinárodní organizaci pro migraci pomůže migrantům, kteří se chtějí vrátit z Tuniska do země svého původu. A to nejčastěji na Pobřeží slonoviny, Kamerunu či Mali. „Jde o pokračování úspěšného projektu, který už MV podpořilo v loňském roce,“ vysvětlil Adam Rözler z odboru komunikace Ministerstva vnitra.

Druhým projektem pak ministerstvo vyhovělo žádosti Řecka o pokračování podpory budování bezpečných zón pro nezletilé migranty na ostrově Lesbos. „Ty slouží například pro psychologickou pomoc, neformální vzdělávání nebo právní služby pro děti bez doprovodu,“ doplnil Rözler.

Oba tyto projekty ve středu schválilo ministerstvo v rámci svého programu Pomoc na místě. Spolu s nimi schválil také letošní priority tohoto programu, stejně jako programu MEDEVAC, který ministerstvo také koordinuje. Cílem obou dvou je zdravotně-humanitární pomoc, prevence nelegální migrace a pomoc uprchlíkům v zemích mimo EU.

Priority v letošním roce

V tomto roce chce ministerstvo pomáhat mimo jiné v zemích, které jsou součástí centrální středomořské trasy. Jde o trasu, která je nejvíce zasažená migrací. Mezi tyto země patří Tunisko, Libye, Pobřeží slonoviny, Itálie a Malta. Pro projekt Pomoc na místě bylo letos vyčleněno celkem 150 milionů korun.

Projekt MEDEVAC, pro nějž je letos vyhrazeno 60 milionů, se pak zaměří zejména na subsaharskou Afriku a na Blízký východ. Mezi jeho hlavní aktivity bude i letos patřit vysílání lékařské pomoci do vybraných zemí. Dále pak školení lékařů, stáže zahraničních zdravotníků a také pomoc s rozvojem zdravotnictví.

Tyto priority ovšem nezahrnují pomoc válkou stíhané Ukrajině ani pomoc jejím uprchlíkům. Ta se dle vyjádření Ministerstva vnitra řeší samostatně.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR