Čerstvé Prigožinovo prohlášení. Nábor k Wagnerovcům pozastaven, hovoří však o podpoře skupin, které mají chránit Rusko

Přidat na Seznam.cz

Co plánuje Wagnerova skupina? Informace o pohybu části žoldáků Jevgenije Prigožina směrem k polským hranicím jsou znepokojivé. Zvláště když Alexandr Lukašenko již dříve prohlásil, že Wagnerovci sní o „výletu do Varšavy a Rešova“. Jaké jsou cíle a nejbližší plány Wagnerovců? Sám Prigožin o tom napsal na Telegramu.

Skupina Wagner byla vyslána do Běloruska po zmařené vzpouře v Rusku. Jen málo Wagnerovců se rozhodlo vstoupit do řad oficiální ruské armády, většina se přesunula do země Alexandra Lukašenka.

Nedávno se objevily informace, že se žoldnéři Jevgenije Prigožina přiblížili k hranicím s Polskem, konkrétně do oblasti Suvalského průsmyku, psala polská média i CNN. Pouhé strašení, nebo skutečná hrozba? Mezitím sám Prigožin zveřejnil rozsáhlé oznámení na Telegramu. Nejprve oznámil pozastavení náboru do skupiny Wagner. „Vzhledem k přítomnosti velké personální rezervy ve skupině Wagner není prozatím naléhavě nutné přijímat nové rekruty. Činnost regionálních náborových středisek je pozastavena na dobu neurčitou,“ – uvádí se na profilu Wagnerovců. Tím však příběh nekončí. V dalším příspěvku Prigožin píše o cílech své skupiny.

„Nepochybně jde o úkoly, které budou plněny ve jménu velikosti Ruska“.

„Abychom se vyhnuli tajnostem a zákulisním jednáním, informuji vás, že Wagnerova skupina pokračuje ve své činnosti v Africe a také ve výcvikových střediscích v Bělorusku. Dnes definujeme další úkoly, jejichž obrysy jsou stále jasnější. Nepochybně se jedná o úkoly, které budou plněny ve jménu velikosti Ruska,“ – napsal Prigožin. Těžko říci, jak chápe „velikost Ruska“. V každém případě Prigožin nevylučuje vytvoření další skupiny pro realizaci tohoto cíle: „Dokud nebudeme pociťovat nedostatek zaměstnanců, neplánujeme provádět nový nábor. Budeme však nesmírně vděční, pokud s námi zůstanete v kontaktu, a jakmile bude vlast potřebovat vytvořit novou skupinu, která by mohla chránit zájmy naší země, určitě nábor zahájíme,“ píše šéf Wagnerovců.

Informace, které poskytl šéf Wagnerovců, zapadají do mozaiky posledních zpráv. Jak jsme psali v nedávném článku, Vladimir Putin kolem sebe buduje žoldácké skupiny.

Zdroj: CNN, Telegram