Putin se obává dalšího puče: Po celém Rusku vytváří žoldácké skupiny, aby jej chránily před žoldáky

Přidat na Seznam.cz

Kdo je žoldákův pán? Ten, kdo nejvíc zaplatí. Nedávný neúspěšný pokus o převrat organizovaný šéfem Wagnerovců Prigožinem ještě posílil paranoiu ruského diktátora. Ten nyní po celém Rusku nechává tvořit žoldácké armády, které jej mají chránit před dalším převratem, vyplývá z návrhu zákona, který mimo jiné také zvyšuje věk pro odvod do ruské armády.

Plány pro vytvoření soukromých vojenských společností neboli „zvláštních podniků“ mají podle předsedy výboru Dumy pro obranu Andreje Kartapolova pomoci s bojem proti sabotážním a hrozbám zevnitř.

Podle zpráv by Putinovy milice byly pod velením regionálních gubernátorů, působily by na Putinův příkaz a vyzbrojovalo by je ruské ministerstvo obrany. Norský list Barents Observer uvedl, že úkolem těchto jednotek je chránit státní hranice, bojovat proti nelegálním ozbrojeným skupinám a proti zahraničním sabotážním a zpravodajským formacím a potlačovat vnitřní hrozby.

Žoldáci proti žoldákům

Nikolaj Sokov, bývalý kremelský předák, však deníku The Daily Beast řekl, že cílem zákona je posílit Putinovu obranu. „Jsou nástrojem k posílení bezpečnosti a mohou v případě potřeby pomoci proti případné nové vzpouře,“ komentuje Sokov celou stiuaci.

Způsob, jakým budou milice spolupracovat s ostatními složkami vojenského a zpravodajského aparátu, není bezprostředně jasný. Rusko má již národní gardu a Putin je chráněn několika vrstvami ochranky.

Zdroje: Státní duma (Andrej Kartapolov), The Barents Observer, The Daily Beast