Celníci zastavili přetížené vozidlo plné nelegálního alkoholu

Přidat na Seznam.cz

Olomouc – Přetížené vozidlo, nezdaněný alkohol a jeho následná nelegální distribuce. To vše může mít na svědomí čtyřicetiletý řidič mongolské národnosti, na něhož celníci narazili na dálnici D35, a to mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou, uvedla Celní správa České republiky.

V úterý 28. března prováděla skupina mobilního dohledu kontroly, které byly zaměřené na vážení s podezřením na přetížená vozidla, a také na nezákonnou přepravu vybraných výrobků, jako jsou minerální oleje, tabákové výrobky a líh.

Krátce po poledni hlídka podrobila kontrole bílé dodávkové vozidlo tovární značky Mercedes. Hned po najetí vozidla na speciálně kalibrované váhy bylo jasné, že si cizinec s platnými předpisy České republiky, příliš velké starosti nedělá. Dodávka byla totiž přetížená o více než 1,5 tuny.  Za tento přestupek byla řidiči udělena pokuta 5 000 korun.

Důvod přetížení celníci odhalili záhy, když v nákladním prostoru vozidla nalezli celkem 640 lahví alkoholu, ke kterým řidič nebyl schopen předložit doklady prokazující jejich zdanění. Jednalo se tedy o 224 litrů alkoholu s předběžným daňovým únikem 22 837 korun.

Tímto ovšem případ ještě zdaleka nekončí. Dalším šetřením totiž vzniklo podezření, že řidič po České republice alkohol původem z Jižní Koreji prodává, a to bez tzv. oprávnění registrovaného distributora lihu, což upravuje zákon o povinném značení lihu.

Právě za tento druh protiprávního jednání hrozí řidiči ze všech možných spáchaných deliktů nejvyšší trest. V případě prokázání se může jednat o udělení pokuty v celkové výši až 5 milionů korun.

zdroj: Celní správa České republiky