Celníci našli v plyšových hračkách místo drog téměř půl milionu korun

Přidat na Seznam.cz

Brno – Celníci z brněnského odboru pátrání začali v březnu loňského roku prověřovat u přepravní společnosti zásilku hraček s podezřením, že obsahuje drogy. Po otevření zjistili, že ve dvou plyšácích je sofistikovaně ukryto 19 000 EUR. Pátráním po původu těchto peněz vyšlo najevo, že se jedná o finance podvodně vylákané od jedné z důvěřivých žen, uvedla Celní správa České republiky.

Na konci května téhož roku provedli celníci z odboru pátrání Brno ve spolupráci s Oddělením kybernetické kriminality Brno závěrečnou realizaci trestního spisu s krycím názvem „SONDA“. V Praze zadrželi ženu české národnosti, která pro skupinu osob působících na území Rakouska legalizovala finanční prostředky. 

Ty pocházely od žen, které se na internetu nechaly oklamat na sofistikované romantické podvody, kdy falešným americkým vojákům a lékařům pod různými záminkami posílaly statisícové částky. V celkovém objemu se jednalo o částku přesahující 11 milionů korun.

Na základě pečlivé práce celníků a kriminalistů byly zjištěny desítky poškozených, a dále informace, které vedly k zahájení trestního řízení i v sousedním Rakousku, kde v průběhu ledna letošního roku byla dopadena organizovaná nigerijská skupina včetně organizátora těchto podvodů.

Případ je nadále v šetření Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje, oddělení kybernetické kriminality. Obviněné ženě, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí za spáchání zvlášť závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti v krajním případě až desetiletý pobyt za mřížemi.

zdroj: Celní správa České republiky