Bývalý britský premiér Boris Johnson kritizuje britskou vládu za pomalé dodávky zbraní na Ukrajinu: „Proč jsme pořád tak pomalí?“

Přidat na Seznam.cz

Boris Johnson, bývalý premiér Spojeného království, který po vypuknutí války s Ruskem navázal blízký vztah s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, vyzval vládu, aby poskytla houfnice, řízené střely Storm Shadow a co největší pomoc, kterou můžou poskytnout s technologií dronů, píše deník Republic World.

Johnson uvedl, že pokud by západní země poskytly větší vojenskou podporu, mohlo by jít o relativně triviální výdaje za mimořádnou potenciální odměnu. Vyzval k mnohem většímu smyslu pro naléhavost programu vojenské pomoci.

Uvedl, že Ukrajinci nechtějí vřelá slova, ale zbraně, které dokončí práci.

„Proč jsme pořád tak pomalí? Jak se těm mužům můžeme podívat do očí a vysvětlit jim to otálení? Po celou dobu této války jsme Ukrajince podceňovali a Putina přeceňovali, a dnes děláme totéž. Ptal jsem se na to již dříve a ptám se na to znovu: na co sakra čekáme?“ vyzývá Johnson.

Johnson své poselství směřoval nejen na Spojené království, ale i na USA a další západní země, jakož i na globální nerozhodné země, jako je Indie.

Napsal také, že pokud Putin na Ukrajině zvítězí, pokud udrží byť jen zlomek toho, co zabral, pak bude lekce jasná: že agrese se vyplácí, že evropské hranice mohou být opět změněny násilím tam, kde se Putinovi zalíbí revanšistická a vnitropoliticky rabovací vojenská operace, píše deník Independent.

Ani jedna západní země neposkytla Ukrajině žádné vojáky, ale USA poskytly od začátku Bidenovy vlády vojenskou pomoc. Druhým největším dárcem je Velká Británie. Podílí se rovněž na programu výcviku 30 000 nových a stávajících příslušníků ukrajinského personálu do konce roku.

Británie poskytuje přesné úderné rakety dlouhého doletu a nedávno se zavázala k výcviku ukrajinských pilotů rychlých stíhaček, ale uvedla, že bojové stíhací letouny prozatím poskytovat nebude.

Nový britský ministr obrany Grant Shapps při svém jmenování řekl, že se těší na pokračování podpory Spojeného království Ukrajině v jejím boji proti Putinově barbarské invazi.

Vládní mluvčí uvedl, že jako první vyslalo na Ukrajinu letecké střely dlouhého doletu a uspořádalo mezinárodní konferenci, která vynesla více než 60 miliard dolarů na obnovu a rekonstrukci Ukrajiny. Rovněž prudce zvýšili svou podporu vysláním hlavních bojových tanků.

Zdroj: Republic World, Independent