Bývalý americký prezident Donald Trump obvinil Macrona, že se přiklání k Číně

Přidat na Seznam.cz

Evropa musí snížit svou závislost na Spojených státech a nenechat se zatáhnout do konfrontace mezi Čínou a USA kvůli Tchaj-wanu,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru v letadle, kterým se vrátil z třídenní státní návštěvy Číny.

„Být spojencem neznamená být vazalem… neznamená, že nemáme právo myslet sami za sebe,“ řekl Macron na tiskové konferenci v Nizozemsku během své dvoudenní návštěvy. Francouzský prezident také řekl, že se nic nezměnilo na francouzské podpoře „status quo“ na Tchaj-wanu a že Paříž podporuje politiku jedné Číny a hledání mírového řešení situace.

Bývalý americký prezident Donald Trump obvinil Macrona, že se přiklání k Číně, ale francouzský vůdce řekl, že na tyto komentáře nebude reagovat, píše BBC.

Někteří analytici tvrdí, že komentáře prezidenta Macrona naznačují, že za rostoucí napětí ohledně Tchaj-wanu mohou Spojené státy stejně jako Čína, a znesnadňují tak EU zaujmout tvrdší postoj vůči Pekingu. Čína mezitím pochválila Macronovy poznámky a uvedla, že ji kritika ze strany USA nepřekvapila.

V rozhovoru s Politico a dvěma francouzskými novináři poté, co během své cesty strávil zhruba šest hodin s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, Macron zdůraznil svou oblíbenou teorii „strategické autonomie“, aby se Evropa, v čele s Francií, stala třetí supervelmocí. Řekl, že velkým rizikem, kterému Evropa čelí, je to, že se zaplete do krizí, které nejsou naše, což jí brání v budování strategické autonomie.

zdroj: BBC, POLITICO