Byl ohlášen rekordní počet pokusů o nelegální překročení vnějších hranic EU

Přidat na Seznam.cz

Celkem 176 100 osob se v prvních sedmi měsících letošního roku pokusilo dostat do zemí Evropské unie nelegálním překročením vnějších hranic evropského společenství. Představuje to nejvyšší počet zaznamenaný za období leden-červenec od roku 2016, uvádí web Schengen Visa.

Takové odhady uvádí nedávná zpráva Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). V porovnání se stejným obdobím loňského roku byl za prvních sedm měsíců letošního roku zaznamenán celkem 13% nárůst.

Agentura Frontex uvedla, že hlavní migrační trasou i nadále zůstává trasa přes centrální Středomoří, což představuje více než polovinu všech případů na hranicích EU. Počet nelegálních přechodů na této trase se za období od ledna do července letošního roku více než zdvojnásobil, tedy vzrostl o 115 %.

„Centrální Středomoří zůstává v letošním roce nejaktivnější trasou do EU, přičemž za prvních sedm měsíců roku 2023 bylo vnitrostátními orgány nahlášeno více než 89 000 odhalení. To je nejvyšší celkový počet na této trase za toto období od roku 2017,“ uvádí se v prohlášení.

Agentura uvedla, že na této trase může i nadále docházet k velkému počtu odhalených nelegálních migrantů kvůli převaděčům, kteří v tvrdé konkurenci mezi zločineckými skupinami nabízejí nižší ceny za migranty odjíždějící z Tuniska a Libye.

Naopak na ostatních migračních trasách došlo v porovnání se stejným obdobím roku 2022 k poklesu, a to v rozmezí od 2 % na západní středomořské trase až po 29 % na východní středomořské trase.

„Bohužel přechody přes moře jsou i nadále extrémně nebezpečné. Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se od ledna do července ve Středozemním moři pohřešovalo více než 2060 osob. Naprostá většina z nich se pohřešovala na trase přes centrální Středomoří, “ uvádí zpráva.

Pokud jde o západobalkánskou trasu, ta představovala v prvních sedmi měsících roku 2023 druhou nejaktivnější s celkovým počtem více než 52 200 případů. Za období od ledna do července letošního roku však zaznamenala pokles o 26 % ve srovnání se statistikami za stejné období loňského roku, a to zejména v důsledku zpřísnění vízové politiky.

Aktuální situace nelegální migrace v České republice

Zpráva za první čtvrtletí roku 2023 uvádí, že v období od 1. 1. do 31. 3. 2023 bylo zjištěno celkem 2 658 osob při nelegální migraci na území České republiky. Z toho nelegální migrace přes vnější schengenskou hranici ČR se týkala 108 osob. Počet osob zajištěných ve vnitrozemí a na mezinárodních letištích dosáhl 2 550. V porovnání s prvním čtvrtletí roku 2022 narostl počet zadržených osob při nelegální migraci o 35 %.

Zdroj: Schengen Visa, Frontex, Ministerstvo vnitra České republiky