„Budeme zpívat, ale může nás to stát život.“ Afghánské zpívající sestry vzdorují Tálibánu zpod burky

Přidat na Seznam.cz

Zatímco svět sledoval návrat Tálibánu k moci v srpnu 2021, dvě sestry v Kábulu patřily k milionům žen v Afghánistánu, které přímo pocítily, jak nad nimi nový režim utahuje ruce.

Rozhodly se, že nemohou jen přihlížet omezování svobod žen, a začaly tajně využívat sílu svých hlasů k odporu. Vystavily se velkému nebezpečí v zemi, kde mohou být hudebníci zatčeni, a na sociálních sítích založily pěvecké hnutí známé jako Poslední pochodeň, píše BBC a deník The Times of India.

„Budeme zpívat, ale může nás to stát život,“ řekla jedna z nich na nahraném videu, než začaly zpívat. Video bylo zveřejněno jen několik dní po převzetí moci Tálibanem, a rychle se stalo populární na Facebooku a WhatsAppu.

Bez jakéhokoli hudebního vzdělání se sestry, které nosí burky, aby skryly svou identitu, staly hudebním fenoménem. „Náš boj začal přímo pod vlajkou Tálibánu a proti Tálibánu,“ říká Shaqayeq (její pravé jméno není uvedeno), mladší členka dua.

„Než se Tálibán dostal k moci, nenapsali jsme ani jednu báseň. Tohle nám Tálibán udělal.“

Po návratu k moci trvalo Tálibánu méně než 20 dní, než začal realizovat svou jedinečnou vizi Afghánistánu. Mezi priority Tálibánu patřilo zavedení šaríi (islámského náboženského práva) do každodenního života a omezení přístupu žen ke vzdělání. Ženy vyšly do ulic Kábulu a dalších velkých měst, aby se postavily na odpor, ale čelily tvrdému zásahu.

Sestry zatím vydaly pouze sedm písní, ale každá z nich vyvolala silný ohlas u žen po celé zemi. Zpočátku používaly texty jiných autorů, ale dospěly do bodu, kdy „žádná báseň nedokázala vysvětlit, co cítíme,“ říká Shaqayeq, a tak začaly psát vlastní. Jejich tématem jsou dusivá omezení kladená na každodenní život žen, věznění aktivistek a porušování lidských práv.

Fanoušci reagovali tím, že na sociálních sítích zveřejnili vlastní provedení písní. V některých případech si jako převlek oblékly i burky, zatímco jedna skupina afghánských studentů žijících mimo zemi nahrála verzi na pódiu ve školní aule.

Jedním z prvních opatření Talibánu po převzetí moci, bylo nahrazení ministerstva pro ženské záležitosti ministerstvem pro šíření ctností a prevenci neřesti. Nové ministerstvo nejenže prosadilo nošení burky, ale také odsoudilo hudbu za to, že údajně ničí kořeny islámu.

„Zpěv a poslech hudby je velmi škodlivý,“ řekl Sawabgul, úředník, který se objevil v jednom z propagačních videí ministerstva. „Odvádí to pozornost lidí od božích modliteb… Každý by se od toho měl držet dál.“
Brzy se na sociálních sítích objevila videa s pěšími vojáky Tálibanu, kteří pálili hudební nástroje a předváděli zatčené hudebníky.

Zdroj: BBC, The Times of India.