Buckinghamský palác odmítá navrácení ostatků prince do Etiopie

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie – Princ Alemayehu byl převezen do Anglie poté, co britské síly porazily jeho otce a vyplenily jeho hlavní město. Etiopie už 150 let žádá o navrácení jeho ostatků. Buckinghamský palác odmítá vrátit ostatky „ukradeného“ etiopského prince.

Tělo dospívajícího prince zajatého britskými jednotkami nebude vráceno jeho zbývající rodině ve východní Africe, uvedla britská královská rodina v nejnovějším vysoce sledovaném sporu o dědictví své brutální koloniální minulosti.

Buckinghamský palác odmítl opakovanou žádost o repatriaci ostatků prince Dejazmatcha Alemayehuo z Habeše, který byl vzat ze svého domova ve věku 6 let v roce 1868 a zemřel o něco více než deset let později v Anglii, píše deník NBC News.

Jeho tělo je pohřbeno na hradě Windsor, jednom z oficiálních sídel krále Karla III. a tradičním místě britských královských pohřbů a svateb.

Již 150 let se Etiopané ptají, kdy se Alemayehu vrátí domů. Etiopská vláda opakovaně usilovala o navrácení princových ostatků, píše deník The Guardian.

V prohlášení však mluvčí Buckinghamského paláce uvedl, že vyjmutí princových ostatků by mohlo ovlivnit i ostatní pohřbené v katakombách kaple svatého Jiří na hradě Windsor. „Je velmi nepravděpodobné, že by bylo možné exhumovat ostatky, aniž by se narušilo místo odpočinku značného počtu dalších osob v okolí,“ uvedl palác.

Po vyplenění Maqdaly odvezl britský důstojník Tristram Speedy prince a jeho matku, císařovnu Tiruwork, do Británie. Císařovna cestou zemřela.

zdroj: NBC News, The Guardian