Británie udělí stovky nových licencí na těžbu ropy a zemního plynu, aby byla soběstačná. Nechce spoléhat na Putinovy zdroje

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie – Velká Británie oznámila plány na udělení stovek nových licencí na těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři ve snaze dosáhnout energetické nezávislosti. Navzdory výzvám ekologických aktivistů a Organizace spojených národů k zastavení rozvoje nových projektů v oblasti fosilních paliv premiér Rishi Sunak zdůraznil, že fosilní paliva jsou pro uspokojení energetické potřeby země nezbytná.

V rámci těchto plánů se Sunak zavázal investovat 20 miliard liber (563,7 korun) do projektů zachycování a ukládání uhlíku a zároveň zachovat vládní závazek eliminovat čisté emise uhlíku do roku 2050. Sunak tvrdí, že těžba ropy a zemního plynu v tuzemsku je výhodnější než spoléhání se na zahraniční vůdce, jako je ruský prezident Vladimir Putin, který má moc narušit globální ceny energie, uvádí deník ABC News.

Oznámení přichází v době, kdy Konzervativní strana, k níž Sunak patří, čelí tlaku, aby omezila nákladné ekologické závazky a oslovila tak voliče. Vědci z OSN a ekologičtí aktivisté však vyzývají vlády na celém světě, aby urychlily přechod od fosilních paliv, a jako důkaz změny klimatu způsobené člověkem uvádějí rekordně vysoké teploty, sucha a záplavy.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyjádřil znepokojení nad tím, že vlády ustupují od svých závazků snižovat emise skleníkových plynů, a zdůraznil, že je třeba postupně se vzdát fosilních paliv a zvýšit investice do obnovitelných zdrojů energie.

Rozhodnutí britské vlády udělit nové licence na těžbu ropy a zemního plynu má sice zajistit energetickou bezpečnost a dodat domácnostem a podnikům cenově dostupnou a čistou energii, je však v rozporu s rostoucím voláním po celosvětovém odklonu od fosilních paliv s cílem zmírnit dopady změny klimatu.

Sunak, který cestuje do Skotska, aby formálně představil balíček, řekl, že Británie bude stále potřebovat fosilní paliva, i když země dosáhne svého cíle, uvádí web Energy Portal.

„Nyní více než kdy jindy je životně důležité, abychom posílili naši energetickou bezpečnost a využili této nezávislosti k poskytování dostupnější a čisté energie do britských domácností a podniků“, uvedl Sunak v prohlášení.

zdroj: Energy Portal, ABC News